Strona główna Pielęgnacja skóry Oszukać czas

Oszukać czas

831
0
skóra a zmarszczki

Na samą myśl o nich wykrzywiamy usta, marszczymy czoło i obmyślamy taktykę zniszczenia „linii wroga”. Zmarszczki podobno dodają twarzy charakteru i ekspresji, mimo to nie wyczekujemy ich z niecierpliwością.

Na szczęście mamy sprzymierzeńców, którzy wspierają nas w walce o zatrzymanie młodości.

Z winogrona w rodzynkę

Skóra posiada swoje „rusztowanie”, które tworzą włókna kolagenowe i elastylowe. Z wiekiem ta podtrzymująca skórę konstrukcja słabnie. Dlatego traci ona swoją sprężystość i jędrność. Płytkie linie i drobne zmarszczki pogłębiają się, bo zmniejsza się też aktywność gruczołów łojowych. Naszą skórę zabezpiecza bowiem płaszcz hydrolipidowy chroniący przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i utratą wilgoci. Z upływem lat staje się on coraz cieńszy, a bardziej sucha cera traci swoją naturalną odporność. Słabną mecha­nizmy obronne skóry, która jest teraz bardziej narażona na ataki wolnych rodników.

Gdy estrogeny „pauzują”

Proces starzenia się skóry przyspiesza w okresie menopauzy, zwykle około 50 roku życia. Zmniejsza się wówczas produkcja estrogenów – żeńskich hormonów odgrywających kluczową rolę w zachowaniu młodego wyglądu. To one sprawiają, że skóra kobiet jest lepiej nawilżona, miękka i delikatniejsza niż u mężczyzn. Niedobór tych hormonów powoduje zanikanie włókien kolagenu i elastyny, przez co cera wiotczeje. W czasie klimakterium regeneracja komórek i tkanek przebiega znacznie wolniej niż w młodym wieku. A gdy komórki dzielą się i rosną wolniej, to szybciej przybywa zmarszczek. Zmienia się też owal twarzy.

Witaminowy eliksir młodości

Po pięćdziesiątce czas postawić na silne odżywianie skóry. Kremy powinny zawierać jak najwięcej aktywnych składników. Dermatolodzy twierdzą, że duża ilość silnie działających związków w kremie to skuteczniejsza regeneracja. W kosme­tykach przeznaczonych dla skóry dojrzałej z pewnością nie może zabraknąć witamin. Najlepszy „antyrodnikowy koktajl” tworzą witaminy A, C i E. Witamina A (retinol) pobudza odbudowę komórek i produkcję kwasu hialuronowego. C i E to antyutleniacze – pierwsza zwiększa elastyczność, delikatnie złuszcza i świetnie rozjaśnia przebarwienia, zapobiegając foto-starzeniu się skóry, zaś witamina E poprawia nawilżenie skóry, natłuszcza, wygładza i ujędrnia. W składzie kremów warto też szukać witaminy B9, czyli kwasu foliowego. Działa silnie regenerująco i przeciwzmarszczkowo, dodatkowo chroniąc skórę przed wspomnianym już fotostarzeniem.

Ceramidy i kwas hialuronowy

Skóra dojrzała staje się coraz bardziej sucha, dlatego w jej pielęgnacji ważne jest uzupełnianie substancji lipidowych, głównie ceramidów. Zwłaszcza że po czterdziestce ich naturalna produkcja ustaje. Szczęśliwie niedobór tych cennych lipidów może być uzupełniony poprzez wzbogacone nimi kosmetyki. Główną ich funkcją jest odbudowa bariery naskór­kowej, uszkodzonej m.in. przez działanie czynników środowi­skowych. Ceramidy, niczym cement, wypełniają ubytki bariery naskórkowej, dzięki czemu skóra może nadal działać mur obronny. Skóra jest też odpowiednio nawilżona, elastyczna, miękka i gładka, jak pewna część ciała niemow­laka. Natomiast kwas hialuronowy zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka, przez co doskonale nawilża skórę, poprawiając jej napięcie. Ma również działanie prze­ciwzapalne oraz chroni przed wolnymi rodnikami.

Flirtuj z filtrami

Promieniowanie UV uszkadza włókna kolagenowe i wysusza skórę, przyspieszając jej starzenie. Przyczynia się ponadto do powstania brzydkich przebarwień i plam. Kremy dla cery dojrzałej muszą więc zawierać filtry UVA i UVB. Trzeba też pamiętać o szyi, gdyż tę określa się metryką kobiety. Na niej pojawiają się pierwsze oznaki . starzenia. Dzieje się tak, bo skóra jest tam bardzo cienka i pozbawiona gruczołów łojowych. Nie wolno więc o niej zapominać podczas codziennej pielęgnacji. Traktuj ją jak przedłużenie twarzy i nakładaj na nią krem nawilżający. Rób to delikatnie, aplikacja ma przy’ głaskanie.

Źródło: Anna Komorowska, Świat Zdrowia, Październik 2013 nr 8 [70], s. 52-54

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here