Skóra wymaga pielęgnacji każdego dnia. Różnej, w zależności od wieku, pory roku, czy pogody – po prostu. Niestety wiele osób o tym zapomina, ograniczając się jedynie co codziennej kąpieli, przy użyciu mydła, które może wysuszać. Jakieś są sposoby pielęgnacji skóry? Jest ich wiele.
Sucha i wrażliwa skóra
Chcąc wykorzystać kosmetyki do pielęgnacji skóry, powinniśmy na początku określić jej rodzaj. Jeżeli często pojawiają się na niej podrażnienia to znaczy, że jest wrażliwa. Jeśli dodatkowo ulega zwykle przesuszeniu, trzeba ją nawilżyć. W tym wypadku najlepiej stosować kosmetyki naturalne, które nie mają w sobie chemii i rzadziej podrażniają delikatny naskórek. Nie ma jednak stuprocentowej pewności, że kosmetyk nie będzie zbyt silny. Eksperymentuj. Nie rób dużego zapasu kosmetyków jeśli nigdy wcześniej nie miałaś okazji ich sprawdzić. Czasami skóra sucha ma skłonności do „zachowań” atopowych. Jest szorstka, a naskórek znacznie się łuszczy. W tym wypadku najlepiej korzystać z emolientów.
Na rynku jest ich sporo, jedne droższe , inne tańsze, ale każdy z nich ma podobne działanie i zawartość parafiny, który jest ich głównym składnikiem. Wybierając kosmetyki do skóry suchej musimy mieć świadomość tego, że powinny mieć one podwójne działanie. Nie wystarczy, że nawilżą ją do granic możliwości. One muszą zatrzymać tą wilgoć w skórze jak najdłużej. Nie wolno korzystać ze ściągających maseczek, a twarzy nie powinno się myć wodą z tradycyjnym mydłem. W ciągu dnia, powinniśmy stosować kremy z filtrami, a dodatkowo kremu – zarówno pod oczy jak i na szyję. Na noc skorzystajmy z preparatów silnie natłuszczających, kremów tłustych, albo też półtłustych. Można także raz na jakiś czas korzystać z różnych profesjonalnych zabiegów, które wykonuje kosmetyczka w salonie.
Skóra (cera) tłusta
Sposoby pielęgnacji skóry tłustej różnią się znacznie od tych, wykorzystywanych przy cerze suchej. Bardzo dokuczliwa jest nadczynność gruczołów łojowych i zaskórniki, które często się pojawiają. Skóra nie jest gładka, pod palcami można wyczuć grudkowatą powierzchnię , ale mimo tego przetłuszczenia, objawiającego się w różny sposób, jest to skóra skłonna do nadmiernej utraty wody. Dlatego właśnie należy znaleźć złoty środek, przy doborze odpowiednich dla tej cery kosmetyków. Tutaj najważniejsze jest zachowanie higieny. Zaskórniki łatwo rozdrapać. Jeżeli będziesz ich dotykać brudnymi rękoma, wda się zakażenie.
Unikaj zwykłego mydła i wszelkich roztworów do mycia twarzy, które mają stężenie wyższe nić 10 procent. Za to korzystaj z mleczek, i płynów micelarnych. Przydatne są także wyciągi ziołowe, które mają w swym składzie bakteriobójcze substancje. No i kremy – oczywiście. Skóra tłusta wymaga ich tak samo jak ta mieszana czy też sucha. Niestety nie ma tutaj określonej reguły związanej z doborem określonego kremu, należy go dopasować metodą prób i błędów do potrzeb swojej skóry. Korzystaj także z peelingów, oby nie zbyt mocnych. A wykonując makijaż, bierz pod uwagę lekkie i beztłuszczowe podkłady.
Skóra mieszana
Coraz częściej jest „przypadłością” kobiety. Wystarczą dwie godziny od nałożeniu makijażu, a twarz zaczyna się błyszczeć i świecić a jedynym ratunkiem staje się puder matujący. Sposoby pielęgnacji skóry mieszanej są podobne, jak w przypadku cery tłustej. Jej pielęgnacja to czynność bardzo absorbująca, a następstwa nieodpowiedniego wykorzystania kosmetyków stają się powodem do zaniżonego poczucia własnej wartości. Osoba traci wiarę we własne siły, czuje się zażenowana i zawstydzona. Wiecznie błyszczące się czoło, tłuste policzki i wągry, spędzające sen z powiek. Problem nasila się w okresie dojrzewania, później nieco słabnie, ale nie zanika. Co można zrobić, by uniknąć przykrych sytuacji?
Przede wszystkim oczyszczać skórę dwa razy dziennie. Nie trzeba w tym celu wykorzystywać drogich kosmetyków, wystarczą jakieś łagodne preparaty, jak np. żele z serii Ziaja, które kosztują nie więcej niż 6 zł. Dodatkowo po zastosowaniu żelu, należy pamiętać o płynie micelarnym. A zanim nałożymy krem, wspomóżmy się tonikiem ściągającym pory. Krem nawilżający – koniecznie nie tłusty, również powinien na stałe zamieszkać w naszej łazience.