Do niedawana zapewne większości z nas, owoc jakim jest papaja kojarzył się przede wszystkim z jedzeniem. Obecnie jednak, coraz bardziej docenia się również jego walory pielęgnacyjne. Co ciekawe, można stosować na wiele różnych sposobów, a w każdym z nich, jest on tak samo dobroczynny.
Okazuje się, że jego właściwości doceniono w krajach tropikalnych już dawno temu. Dopiero teraz jednak, jego sława dotarła również do europy. Działanie papai, to nie tylko poprawienie witalności skóry i włosów, ale także nawilżenie ich oraz nadanie im blasku. O właściwościach owocu, łatwo można się przekonać spoglądając na półki sklepowe, na których coraz częściej pojawiają się kolejne produkty zawierające w swoim składzie także papaję.
Najbardziej popularnym, a tym samym również najczęściej stosowanym sposobem na wykorzystanie papai, jest przede wszystkim robienie z niej maseczek. Owoc jest bardzo bogaty w witaminy E i C a także liczne enzymy, między innymi wpływające na opóźnienie procesów starzenia się skóry. Po zastosowaniu maseczki, skóra pozostaje głęboko nawilżona, co sprawia, że w dotyku staje się ona również miękka i gładka niczym jedwab. Swoje główne właściwości pielęgnacyjne zawdzięcza substancji aktywnej zwanej papainą.
Papaję w stanie zmiksowanym, można z powodzeniem nałożyć bezpośrednio na twarz lub też zmieszać ją z płatkami owsianymi, jogurtem czy też glinką kosmetyczną. Nie zaleca się mieszanie maseczek drogeryjnych z owocem, ponieważ zawarte w kosmetyku składniki mogą powodować szkodliwe reakcje chemiczne wraz z owocem. Wyjątkiem są naturalne maseczki z glinki. Maseczkę warto nałożyć na twarz na czas nie dłuższy niż 15 min. Jeśli jednak odczuwać zaczniemy pieczenie lub inne skutki uboczne, należy pozbyć się maseczki szybciej. Maseczkę zmywany z twarzy za pomocą ciepłej wody.
W wielu krajach, bardzo popularnym sposobem wykorzystania owocu jakim jest papaja jest również peeling o działaniu zwalczającym cellulit oraz nadającym skórze gładkość. Owoce po wcześniejszym zmiksowaniu, można zmieszać z fusami pozostałymi po nierozpuszczalnej kawie. Tak przygotowaną mieszankę, pozostawiamy na skórze ud oraz pośladków przez około 15 min a następnie kulistymi ruchami masujemy newralgiczne miejsca na ciele. Po upływie tego czasu, zmywamy mieszankę przy pomocy ciepłej wody z prysznica. Zawarte w papai składniki, mają na celu przede wszystkim przyspieszenie przepływu limfy w organizmie.