Dla cery naczynkowej charakterystyczne są tzw. pajączki, które pojawiają się w okolicy nosa oraz rumień na policzkach. To cera bardzo wrażliwa. Skóra w tym przypadku jest cienka i szybko reaguje na czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, mróz czy słońce. Niekiedy naczynka uwidaczniają się po przejściu z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Dlatego też dla cery naczynkowej najtrudniejszym okresem jest zima.
W przypadku cery naczynkowej naczynia krwionośne znajdują się o wiele płycej niż w przypadku cery normalnej. Pojawiający się na twarzy rumień jest w dużej mierze spowodowany czynnikami genetycznymi oraz wzmożoną produkcją estrogenów, a więc żeńskich hormonów płciowych, które rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych.
Cera naczynkowa
Naczynia rozszerzają się pod wpływem skoków temperatury czy nagłych emocji, a następnie wracają do pierwotnej formy. Jednak jeśli są rozluźnione proces ten nie następuje w sposób do końca prawidłowy. Objawia się to zaczerwienieniem na twarzy. Są jednak dość skuteczne sposoby na walki z tym zjawiskiem. Cerę naczynkową należy odpowiednio pielęgnować nie tylko ze względów estetycznych, ale również z uwagi na ryzyko rozwinięcia się trądziku różowatego.
Cera naczynkowa – objawy i przyczyny
Zmiany skórne, które towarzyszą cerze naczynkowej bardzo często z biegiem czasu narastają i są coraz bardziej uciążliwe. Objawów tych nie powinno się w żadnych objawów ignorować. Zalicza się do nich:
- rumień (trwałe zaczerwienienie skóry pojawiające się na policzkach),
- okresowe zaczerwienienie skóry na twarzy,
- uczucie uderzenia gorąca,
- drobne naczynka,
- czerwone plamy na skórze twarzy, które prowadzą do rozwoju trądziku różowatego.
Wszystkie te zmiany skórne mają związek z nadwrażliwością naczyń krwionośnych. Z czasem zaczerwienienia ulegają nasileniu. Wpływ na to ma wiele czynników:
- czynniki genetyczne (cera naczynkowa bardzo często jest dziedziczna),
- choroby wewnętrzne, alergie, nieodpowiednia dieta, doświadczanie silnych bodźców stresowych i emocjonalnych,
- działanie bodźców zewnętrznych (wahania temperatury, wiatr, promieniowanie słoneczne),
- działanie procesów związanych ze starzeniem się skóry.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Kluczem do sukcesu w przypadku pielęgnacji cery naczynkowej jest regularność i ostrożność. Skórę trzeba przede wszystkim dobrze ochronić przed promieniowaniem UV. Wiosną i jesienią powinno się stosować lekkie filtry, a latem i zimą te o faktorze minimum 20. W dni szczególnie wietrzne i mroźne warto pamiętać o natłuszczeniu skóry. W ramach możliwości powinno się unikać pomieszczeń zadymionych i klimatyzowanych. Tłusty krem stanowi bowiem barierę dla szkodliwych czynników pogodowych. Oprócz tego skórę powinno się łagodzić. Do tego celu stosuje się preparaty o działaniu kojącym i nawilżającym. Warto sięgnąć też po kremy uelastyczniające ściany naczyń włosowatych.
Dobrze jest na co dzień obserwować swoją cerę i ją pielęgnować. Powinno się ją chronić przed szkodliwymi czynnikami pogodowymi. Oprócz tego warto unikać chlorowanej wody czy gorących kąpieli. Eksperci zalecają ponadto przestrzeganie odpowiedniej diety. Powinna być ona bogata w warzywa i owoce, a uboga w cytrusy, potrawy pikantne oraz wszelkiego rodzaju używki. Można pomyśleć także o właściwej suplementacji, która wzmocni ściany naczyń krwionośnych, a przy okazji zneutralizuje istniejące już zmiany na skórze twarzy. Przy cerze naczynkowej dobrze jest unikać intensywnego pocierania twarzy. Lepiej też zrezygnować z mycia jej wodą z kranu. Do tego celu wykorzystać można np. wodę mineralną niegazowaną.
Kosmetyki do cery naczynkowej
Kosmetyki przeznaczone dla osób z cerą naczynkową nie zawierają alkoholu i substancji drażniących np. sztucznych barwników i konserwantów. Są natomiast bogate w krem, cynk, witaminę C, a także wyciągi z rumianku czy nagietka. Dobrze jest zrezygnować natomiast z gruboziarnistych peelingów.
W przypadku cery naczynkowej kolorowe kosmetyki do makijażu mogą powodować zaostrzenie objawów. Dlatego z myślą o osobach z cerą szczególnie wrażliwą przygotowano specjalne produkty. Są to m.in. fluidy i korektory z zielonym barwnikiem kryjącym, które skuteczniej od klasycznych pudrów ukrywają widoczne na twarzy naczynka.
Profesjonalne leczenie
Coraz więcej osób z cerą naczynkową decyduje się na różne sposoby leczenia i zabiegi przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych. Warto jednak wcześniej porozmawiać z dermatologiem i poprosić go o opinię w tej sprawie. Dopiero wówczas można zdecydować się np. na zabieg laserowego usuwania pajączków, które zamyka nawet bardzo drobne naczynia krwionośne. Niekiedy pomocna bywa także mezoterapia bezigłowa. Za sprawą wykorzystywanych w tym przypadku impulsów elektrycznych cera dostaje wysoką dawkę substancji odżywczych i to bez naruszenia ciągłości tkanki skórnej. Inne zabiegi wykonywane przy cerze naczynkowej to drenaż limfatyczny ręczny lub mechaniczny, jonoforeza, ultradźwięki, elektrokoagulacja, galwanizacji, fototermoliza oraz zabiegi z wykorzystaniem lampy sollux.