Strona główna Pielęgnacja skóry Cenny olej z nasion Chia

Cenny olej z nasion Chia

2960
0
olej z nasion Chia
Olejek z ziaren Chia przynosi wiele korzyści zdrowotnych

Olej z nasion Chia staje się prawdziwym hitem wśród naturalnych składników kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Wśród wielu właściwości można znaleźć doskonały wpływ na ochronę i regenerację skóry. Poznajmy jego prawdziwe oblicze.

Bardzo często co jest dobre dla naszego wnętrza, jest także dobre dla zewnętrznego zadbania o zdrowie. Ta prawda jest jak najbardziej prawdziwe w odniesieniu do nasion Chia. Olej z nasion Chia to wspaniały dodatek wielu preparatów do pielęgnacji skóry, ponieważ pomaga zwiększyć nawilżenie skóry, łagodzi swędzenie i wzmacnia funkcje ochronne, redukując zmarszczki i pozostawiając skórę miękką i gładką.

Trochę o składnikach oleju z nasion Chia

Chia ma długą historię stosowania w kulturach Inków i Majów, gdzie były one ważnym źródłem energii, ze względu na wysoką zawartość białka i kwasów omega-3. Aztekowie wykorzystywali je także do wyrobu mąki i oleju.

Dzisiaj, nasiona Chia są doskonałą i bardzo zdrową przekąską dla tych, którzy poszukują w żywności wysokiej zawartości błonnika i dużej ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Posiadają one niskie stężenia sodu i są bogate w przeciwutleniacze, a także są dobrym źródłem potasu, wapnia, żelaza, fosforu i manganu.

Korzyści zdrowotne

Badania wykazały, że nasiona Chia mogą przynosić wiele korzyści dla zdrowia. Wstępne wyniki pokazują, że mogą one pomóc ludziom z cukrzycą kontrolować poziom cukru we krwi. Badania na zwierzętach wykazały również, że dieta bogata w nasiona Chia obniża poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, zwiększając jednocześnie poziom HDL.

Wczesne badania na zwierzętach sugerowały, że Chia hamują wzrost guzów rakowych u szczurów. Ze względu na ich wysoki poziom niezbędnych kwasów tłuszczowych, przyczyniają się również do zwiększenia potencjału umysłowego i wspierania zdrowego układu krążenia.

Korzyści dla skóry

W 2010 roku badano wpływ oleju z nasion Chia na pacjentów ze schyłkową chorobą nerek lub cukrzycą, którzy mieli bardzo suchą i swędzącą skórę. Miejscowe stosowanie preparatu zawierającego olej z nasion Chia trwało  przez 8 tygodni. Pod koniec okresu badań, badacze zaobserwowali znaczącą poprawę nawodnienia skóry i zmniejszenie swędzenia skóry u wszystkich pacjentów, którzy stosowali olej z nasion Chia. Zauważyli również, że funkcja bariery ochronnej skóry i zdolność skóry do utrzymania wody uległa poprawie.

Olej z nasion Chia jest uważany za najbogatsze roślinne źródło kwasów tłuszczowych omega-3 występujące w przyrodzie, oferując więcej niż siemię lniane lub olej rybny. Działają one, aby wspierać tworzenie kolagenu i elastyny, które wspierają strukturę skóry i przeciwdziałają zwiotczeniu. Pomagają także utrzymać odpowiedni poziom wilgoci, która ukrywa drobne linie i zmarszczki, a także łagodzi podrażnienie, suchość i łuszczenie.

Olejek z nasion Chia jest również doskonałym źródłem witaminy B3 i cynku, który pomaga zmniejszyć trądzik. Wiele osób chwali jego przeciwutleniacze, w tym kwas chlorogenowy, kwas kawowy mirycetynę, kwercetynę, kemferol i flawonoidy. Elementy te mają silne działanie przeciw wolnym rodnikom oraz hamują utlenianie tłuszczów w skórze. W rzeczywistości, przeciwutleniacze w oleju Chia okazały się nawet silniejsze niż witamina C i witamina E. Oznacza to, że składniki te pomagają chronić skórę przed wolnymi rodnikami, których działanie wiązane jest z przedwczesnym starzeniem się, a dostają się do organizmu wraz zanieczyszczeniami środowiska i promieniami UV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here