Strona główna Pielęgnacja skóry Zaskórniki – objawy, przyczyny i przeciwdziałanie

Zaskórniki – objawy, przyczyny i przeciwdziałanie

1698
0
zaskórniki

Zaskórniki, znane również jako wągry, to nieestetyczne efekty skórne, którym można jednak przeciwdziałać. Niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja, a także rodzaj stosowanych kosmetyków. Poznajmy jak radzić sobie z niechcianymi wągrami.

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki to inaczej wągry, czyli zmiany skórne oraz wykwity pierwotne, które są charakterystyczne w szczególności dla trądziku młodzieńczego. Zaskórniki powstają w okolicach łojotokowych – na twarzy, plecach, bądź też klatce piersiowej. Wągry to po prostu – najprościej mówiąc – łój wymieszany ze zrogowaciałym naskórkiem, blokującym ujście porów ciała.

Wągry bardzo łatwo mogą ulec wszelkim nadkażeniom powodowanym przez bakterie, a w efekcie – powodują one powstawanie pryszczy. Zaskórniki wyglądają jak czarne kropki, bądź też biała kaszka.

Rodzaje zaskórników

Istnieją dwa rodzaje zaskórników:

  • otwarte, powstające za sprawą zastoju łoju oaz nadkażenia. Z tego typu wągrów wydobywa się łojowo-rogowa masa, która nadaje wykwitowi ciemny kolor za sprawą utleniania się. Zaskórniki otwarte mogą również zmieniać formę na torbiele ropne, bądź wągry krostkowe;
  • zamknięte (microcomedones) powstają w następstwie zamknięcia ujścia gruczołu przez komórki warstwy rogowej naskórka, które proliferują. Mają one białą barwę, są drobne oraz widoczne po naciągnięciu skóry.

Co powoduje zaskórniki?

Wągry powstają za sprawą gruczołów łojowych skóry, które produkują sebum (inaczej łój skórny). Ten z kolei jest wydzielany przez pory na powierzchnię, gdzie formowana jest bardzo cienka warstwa ochronna. Ilość wcześniej wspomnianego, wydzielanego sebum jest regulowane przez hormony, a co za tym idzie – jeśli produkcja łoju skórnego jest zbyt duża, bądź też ujścia porów zatkają się martwymi komórkami naskórka – sebum jest w nich uwięzione, a w efekcie powstają zaskórniki. Kolejnym powodem tegoż problemu może być również nieprawidłowa budowa porów skórnych.

W przypadku kontaktu z powietrzem, sebum ciemnieje, a na skórze przypomina po prostu czarne kropki. W przypadku jednak wydzielanego łoju skórnego, jego ilość jest zaprogramowana genetycznie, jednak sytuację może pogarszać między innymi stosowanie niektórych kosmetyków, posiadających w swoim składzie niekorzystne składniki, które dostają się do porów oraz w znaczący sposób przyczyniają się do ich zapychania. Finalnie jednak skład jest sprawą indywidualną.

Jak się pozbyć problemu zaskórników?

Aby pozbyć się często brzydko wyglądających i niekomfortowych zaskórników, warto unikać kosmetyków, które w swoim składzie mają składniki wysuszające oraz podrażniające, między innymi mentol oraz alkohol. Co więcej – mydło powoduje łuszczenie się skóry oraz zapychanie porów martwymi komórkami naskórka, w związku z czym najlepiej jest używać mydła w płynie. Jeśli kremy nawilżające oraz natłuszczające skóry nie są potrzebne, warto z nich zrezygnować.

Skórę powinno się złuszczać kremem, bądź płynem z kwasem salicylowym, dzięki czemu można pozbyć się martwych komórek. Sam wspomniany kwas penetruje również pory, a także poprawia ich kształt, co sprawia, iż nadmiar sebum łatwo wydostaje się na powierzchnię.

W walce z nadmierną ilością wągrów pomóc może dermatolog. Specjalista przepisze krem z retinoidami, które mają za cel normalizować produkcję komórek oraz poprawiają funkcjonowanie porów. Jeśli to nie pomaga, w obecnych czasach oferowane są zabiegi w gabinecie kosmetycznym, takie jak peeling chemiczny, złuszczanie laserem oraz mikrodermabrazja.

Kosmetyki

W walce z zaskórnikami pomagają również odpowiednio dobrane preparaty przeznaczone do mycia twarzy oraz jej peelingowania. Mają one na celu utrzymanie równowagi skóry oraz leczenie wągrów. Peelingi usuwają obumarły naskórek oraz udrażniają pory.

Korzystnie wpływają również kosmetyki z zawartością kwasu mlekowego w składzie, domieszką kwasu salicylowego, bądź ekstraktu z drożdży. Dzięki nim, wągry będą występować znacznie rzadziej, zaś skóra będzie odpowiednio oczyszczona oraz nawilżona.

Domowe sposoby na usunięcie zaskórników

Do usunięcia zaskórników można wykorzystać olejek pichtowy. Jest to stosunkowo niedrogi produkt, dostępny w aptece. Winno się go wymieszać z naftą kosmetyczną, bądź petroleum, odpowiednio 10 mililitrów olejki oraz 40 mililitrów nafty. Następnie należy nasączyć roztworem wacik oraz przecierać twarz tak, jak zwykłym tonikiem. Olejek pichtowy może być również stosowany do tak zwanej parówki – do miski z gorącą wodą wystarczy wlać około 10 do 15 mililitrów olejki oraz trzymać głowę nad oparami pod ręcznikiem przez około dziesięć minut.

Do walki z wągrami warto zastosować peeling z mleka i ryżu. Ryż bowiem należy zalać wspomnianym mlekiem oraz pozostawić na kilka godzin. Po upływie czasu wszystko razem zblendować. Wówczas uzyskamy jednolitą papkę, którą powinno się stosować wieczorami, jak peeling na oczyszczoną twarz, wykonując delikatne i okrężne ruchy.

Następnym domowym sposobem jest tonik aspirynowy. W 100 mililitrach wody należy rozpuścić około piętnastu tabletek zwykłej aspiryny. Do roztworu można też dodać nieco olejku pichtowego, bądź gliceryny dla działania antybakteryjnego. Tak sporządzonym tonikiem można przemywać codziennie twarz, a sam kosmetyk może być przechowywany również w lodówce przez około dwa tygodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here