Wrastający paznokieć to bardzo uciążliwa i czasem trudna do wyleczenia dolegliwość. Niewątpliwie, warto nauczyć się odpowiedniej pielęgnacji, by zmniejszyć ryzyko jej powstania.
Wzrastający paznokieć jest dolegliwością bardzo bolesną, ale w początkowej fazie powoduje jedynie lekki dyskomfort. Z czasem pojawiają się jednak bóle palucha u stopy, co może w skrajnych przypadkach uniemożliwiać poruszania się.
Cym jest wzrastający paznokieć?
Istotną tego schorzenia jest wrastanie bocznej krawędzi paznokcia pod przylegającą do niego skórę. Dotyka przede wszystkim paznokcie u stóp, a w szczególności u dużego palucha. Jest on bowiem wyjątkowo twardy i mocno wbija się w naskórek. Dzięki szybkiej reakcji na ten problem można zapobiec dalszemu wrastaniu paznokcia i uniknąć koniecznej niekiedy chirurgicznej korekty.
Przyczyny wrastającego paznokcia
Najczęstszą przyczyną wrastania paznokcie jest ich nieprawidłowe obcinanie na tzw. okrągło. Poza tym niekiedy do tego na skutek skaleczenia wału paznokciowego czy noszenia butów na wysokim obcasie z wąskimi czubkami. Nie wskazane jest również usuwanie brudu spod paznokci za pomocą czubka nożyczek czy wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które wywołują dodatkowy nacisk na stopę. Niekiedy do wrastania paznokcia dochodzi przez przypadkowe uderzenie lub przytrzaśnięcie paznokcia u stopy. Schorzeniu sprzyjają nadwaga oraz nawracająca grzybica stóp. Są też osoby, które mają genetyczne predyspozycje do wrastających paznokci.
Jak objawia się wrastający paznokieć?
Pojawia się ból palca, który spowodowany jest wbijaniem się w skórę płytki paznokcia. Ból nasila się w czasie chodzenia bądź wykonywania innych czynności takich jak zakładanie butów. Z czasem zaczyna być widoczne zaczerwienienie i opuchlizna wokół wału paznokciowego, a więc po bokach paznokcia. W skrajnych przypadkach, gdy paznokieć przebija skórę, ma miejsce krwawienie. Może też pojawić się ropna wydzielina (objaw nadkażenia bakteryjnego).
Jak leczy się wrastający paznokieć?
W niektórych przypadkach chirurgicznie wycina się brzeg paznokcia wraz z jego łożyskiem. Dzięki temu zabiegowi paznokieć nie odrasta już w nieprawidłowy sposób. Jego brzeg odzyskuje bowiem odpowiedni kształt. Czasem stosuje się też specjalne klamry. Przytwierdza się je do płytki paznokcia. Ich zadaniem jest zmienienie kierunku wzrostu paznokcia. To metoda, która daje trwałe rezultaty. Z kolei coraz rzadziej wykonywane są zabiegi całkowitego usuwania paznokcia. Wówczas wyrasta nowy paznokieć, który nie ma już tendencji do wrastania.
Kiedy zmiany są niewielkie i słabo zaawansowane wrastający paznokieć nie jest dużym problemem. Niekiedy wystarczy odpowiednia higiena i pielęgnacja, aby pozbyć się tej dolegliwości. Eksperci zalecają noszenie wygodnego, dobrze dopasowanego obuwia, ścinanie paznokci na kwadratowo i przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Kiedy stan zapalny wału paznokciowego jest niewielki, palec można moczyć kilka razy dziennie w ciepłej wodzie z mydłem bądź smarować go maścią czy płynem. W trudnych przypadkach można sięgnąć doraźnie po leki przeciwbólowe, które działają przeciwzapalnie np. ibuprom, ibum czy ifenin. Są one dostępne bez recepty.
Leczenie operacyjne wrastającego paznokcia jest stosowane raczej rzadki, bo jest to zabieg inwazyjny, który wymaga znieczulenia. Nie można go wykonywać, gdy w organizmie toczy się ostry stan zapalny. W dowolnym momencie można natomiast przeprowadzić proces zakładania klamer. Jest to w 100% bezbolesne i nie wymaga znieczulenia miejscowego. Klamry nie powodują powikłań czy dolegliwości pozabiegowych. Poza tym jest to metoda, która daje stałe rezultaty, co w tym przypadku ma ogromne znaczenie.
Jak można uchronić się przed wrastającymi paznokciami?
Kluczem do sukcesu jest poprawne obcinanie paznokci. Jak zatem robić to prawidłowo? Przede wszystkim brzegów paznokci nie powinno się zaokrąglać. Paznokcie obcina się w linii prostej na tzw. kwadratowo. Na koniec brzeg płytki paznokcia dobrze jest spiłować przy pomocą pilnika. W sytuacji, gdy paznokcie są bardzo twarde, przed zabiegiem można je wymoczyć przez kilka minut w ciepłej wodzie. W razie potrzeby w aptece znaleźć można płyn, który zapobiega wrastaniu paznokci. Dodatkowo zmiękcza on twarde paznokcie i zmniejsza dyskomfort związany z wrastaniem paznokcia w skórę.
Nie należy ponadto obcinać paznokci zbyt blisko skóry. W takim wypadku nietrudno bowiem o podrażnienie i infekcję. Nie zaleca się też wyrywania zbędnych fragmentów płytki paznokciowej, bo to prowadzi do urazu. Skórki powinno się usuwać w sposób delikatny np. za pomocą specjalnych płynów do tego przeznaczonych. Zmiękczają one skórki, sprawiając, że ich usuwanie jest bardzo łatwe, a ryzyko uszkodzenia paznokcie niskie. Oprócz tego warto unikać ciasnych skarpetek i butów z wąskimi noskami.
Okazuje się, że w profilaktyce wrastania paznokci duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w składniki takie jak cynk, siarka, krzem i magnez. Należy przyjmować witaminy z grupy B, które wzmacniają kruche, łamliwe paznokcie. W menu dobrze jest więc uwzględnić produkty takie jak orzechy, wątróbka, płatki owsiane, ryby, rzodkiewki, pomidory, szpinak, brokuły, cykorię czy banany.
Nie wiem czy wiecie, ale właśnie ROPOWICA PAZNOKCIA jest spowodowana wrastajacymi paznokciami. Niestety rowniez mnie to dopadlo. Jezeli chcecie dowiedziec sie czegos wiecej o tej chorobie, to polecam.
Dzięki za pisanie- fajna stronka 😉
Dzięki za pisanie- fajna stronka 😉