Strona główna Łuszczyca Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca skóry głowy

1583
0
łuszczyca skóry głowy

Objawia się nieprzyjemnym wykwitem na skórze głowy oraz symptomami podobnymi do tradycyjnego łupieżu. Mowa oczywiście o łuszczycy głowy. Coraz więcej osób zapada na tę przypadłość, choć w żadnym stopniu nie jest ona zaraźliwa. Jakie są objawy tej choroby, co ją powoduje i w  jaki sposób z nią walczyć? Sprawdźcie w naszym poradniku!

Przyczyny łuszczycy skóry głowy

Jeśli zauważysz na swojej głowie nieestetyczne plamy oraz postać łupieżu, być może dopadła Cię łuszczyca. Łuszczyca jest chorobą, którą nie można się zarazić, ponieważ nie jest ona spowodowana jakimkolwiek wirusem, mimo to sporo osób na nią zapada. Przyczyną łuszczycy skóry głowy, jak i łuszczycy w ogóle, jest spore obniżenie odporności organizmu. Uważana ona jest za chorobę z rodzaju autoimmunologicznej, czyli wytwarzanej samoistnie przez organizm. Bardzo często twierdzi się także, że jeśli w najbliższej rodzinie ktoś zachorował na łuszczycę, może to także spotkać późniejsze pokolenia.

Łuszczycę głowy powodują dodatkowo leki typu beta-blokery, stosowane w szeroko pojętej kardiologii, preparaty stosowane w przypadku leczenia malarii, leki bogate w salicylany oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Należy zatem uważać szczególnie przy stosowaniu leków przeciwbólowych i gorączkowych. Przyjmowanie ich w nadmiarze nie wpływa pozytywnie na nasz organizm, a jedząc zbyt duże dawki, możemy uszkodzić układ immunologiczny i zachorować, np. na łuszczycę skóry głowy. Dodatkowo łuszczycę mogą wywołać także: mocny, długotrwały stres czy ciężkie stany zapalne organizmu.

Objawy łuszczycy skóry głowy

Objawy łuszczycy głowy bardzo łatwo można pomylić z łupieżem, gdyż z pewnością najpierw zauważymy charakterystyczne objawy przypominające właśnie łupież. To, co różni łuszczycę skóry głowy od zwykłego łupieżu to fakt, że na głowie pojawiają się plamy oraz zrogowacenia, które po zadrapaniu, osypują się. W przypadku tradycyjnego łupieżu pstrego, powinien pomóc preparat zakupiony w aptece lub specjalny szampon.

Gdy objawy nadal nie zejdą, a wręcz będą się nasilać najprawdopodobniej mamy do czynienia z łuszczycą skóry głowy. Towarzyszą jej zwykle także objawy łuszczycy skóry całego ciała, czyli charakterystyczne plamy, grudki i zrogowacenia obecne na przedramieniu, łokciach, plecach i kolanach. Łuszczyca skóry głowy bywa o tyle uciążliwa, że może towarzyszyć jej spory świąd. Warto opanować drapanie oraz jak najszybciej zastosować leczenie i profilaktykę. Czego zatem używać, aby załagodzić objawy łuszczycy?

Leczenie i pielęgnacja skóry głowy

Najpierw musimy pozbyć się wszystkich zrogowaciałych naskórków z głowy. W tym celu wcieramy na noc na głowę oliwkę z kwasem salicylowym. Najlepiej owinąć głowę sporym ręcznikiem lub założyć czepek, aby nie ubrudzić pościeli. Następnie, po pozbyciu się łusek, aplikujemy preparaty przeciwzapalne oraz hamujące rozprzestrzenianie się choroby na naszej głowie. Z pewnością odpowiednie specyfiki dostaniemy podczas wizyty u lekarza.

Bardzo skuteczna w terapii jest cygnolina, którą nakłada się na kilka minut na głowę na przemian z środkami natłuszczającymi. Może ona jednak odbarwiać skórę, jednak nie są to trwałe zmiany! Bez obaw, wszystkie zabarwienia znikną. W przypadku ciężkich wykwitów łuszczycowych konieczna jest hospitalizacja oraz naświetlania. Leczenie trwa do 8 tygodni, następnie należy stosować preparaty hamujące nawroty choroby.

Kosmetyka i profilaktyka skóry głowy

Aby terapia była skuteczna, należy przejść wszystkie punkty leczenia. Dodatkowo nie można zapominać o odpowiednim natłuszczaniu skóry głowy. Stosowane preparaty zakupimy w aptece, możemy też natłuszczać skórę głowy oliwką. Pamiętajmy, że preparaty nakładamy na skórę, a nie na całe włosy! Jeżeli chodzi o używanie szamponów i odżywek, najlepiej poradzić się w tej kwestii lekarza, on z pewnością zbada stan naszej skóry, sprawdzi poziom zaawansowania łuszczycy oraz doradzi odpowiednie preparaty.

Musimy także mieć na uwadze fakt, aby stosować dobrą dietę. Z pewnością przy występowaniu łuszczycy, organizm jest w złej kondycji, dlatego należy zadbać o zażywanie szeregu witamin i wykonać wszystkie badania. Jeżeli mamy akurat lato, warto wyjść, przejść się na spacer i pozwolić głowie na nasłonecznienie. W leczeniu łuszczycy skóry głowy, a także w przypadku walki z łuszczycą skóry całego ciała, bardzo ważna jest fototerapia oraz zażywanie witaminy D, którą m.in. wytwarza w naszym organizmie właśnie nasłonecznienie skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here