Strona główna Pielęgnacja stóp Pedicure leczniczy zapewnia piękne i zdrowe stopy

Pedicure leczniczy zapewnia piękne i zdrowe stopy

1530
0
pedicure leczniczy

Chcąc utrzymać paznokcie stóp w idealnym stanie, warto zdecydować się na pedicure leczniczy. To znacznie więcej niż standardowy pedicure salonowy. Jest wykonywany przez certyfikowanych specjalistów i może drastycznie poprawić stan i wygląd Twoich stóp.

Czym jest pedicure leczniczy?

Pedicure leczniczy to zabieg w dużej mierze podobny do pedicure wykonywanego u kosmetyczki. Różnica polega na tym, że pedicure leczniczy nie skupia się wyłącznie na problemach kosmetycznych. Rozwiązuje on takie problemy jak suchość skóry, wrastające paznokcie u stóp, grzybica, modzele i odciski. Jest zabiegiem wykonywanym przez lekarza podologa.

Pedicure leczniczy – krok po kroku

Każdy podolog ma własny sposób postępowania, uzależniony od problemu, z którym przychodzi pacjent. Postaramy się więc nakreślić wygląd najbardziej typowej wizyty, krok po kroku.

Krok 1: Diagnoza

Lekarz podolog rozpocznie od diagnozy stanu stóp i ewentualnego stwierdzenia występowania nieprawidłowości. Obejrzy Twoje stopy i sprawdzi, czy skóra jest sucha lub popękana. Oceni też, czy Twoje paznokcie są zdrowe i rosną w prawidłowy sposób. Sprawdzi ponadto, czy nie występują żadne infekcje ani grzyby. Po zakończeniu diagnozy, lekarz przejdzie do faktycznego pedicure.

Krok 2: Czyszczenie stóp

Zwykle podolog czyści stopy za pomocą chusteczek nasączonych alkoholem w celu zabicia bakterii. Upewni się, że każda część stopy jest czysta, od pięty po czubek palców. Zadba też o wytarcie wszystkich drobnoustrojów w najbardziej problematycznych miejscach – pomiędzy palcami stóp oraz pod paznokciami.

Krok 3: Przycinanie, piłowanie i czyszczenie paznokci

Na tym etapie podolog skupi się na paznokciach, jako iż są głównymi obszarami rozwoju bakterii i grzybów. Są też podatne na inne bolesne problemy, takie jak wrastające paznokcie. Podczas leczniczego pedicure zostaną one dokładnie wyczyszczone i przycięte na prosto, tak, aby zapobiec wrastaniu ich w przyszłości. Krawędzie paznokcia zostaną spiłowane za pomocą wysokiej jakości pilnika, usuwając wszelkie ostre nierówności.

Za pomocą specjalnego obcinacza zostaną też usunięte skórki wokół paznokci. Na tym etapie podolog może użyć też elektrycznych przyrządów, by nadać paznokciom pożądany kształt. Kolejnym etapem pedicure leczniczego jest lekkie polerowanie powierzchni paznokcia w celu poprawy ich kolorytu i usunięcia przebarwień.

Krok 4: Usuwanie modzelów i martwej skóry

Po zajęciu się paznokciami, podolog zacznie usuwać martwą skórę, odciski i modzele na stopach za pomocą odpowiedniego skalpela. Zabieg ten nie powoduje bólu dzięki temu, że jest wykonywany przez wyszkolonego profesjonalistę, a nie kosmetyczkę.

Krok 5: Nawilżanie stóp

Pedicure leczniczy zakończy się kuracją nawilżającą, po której mięśnie stóp zrelaksują się, skóra zostanie odmłodzona a paznokcie wzmocnione. Odpowiednie nawilżenie zapobiegnie też przesuszaniu się skóry oraz pękaniu pięt.

Pedicure od zadań specjalnych: na modzele, odciski i wrastające paznokcie

Profesjonalnie wykonany pedicure leczniczy może wyeliminować problemy z chodzeniem spowodowane przez odciski, modzele i wrastające paznokcie. Podolog może zastosować tu metodę skalpela lub frezowania specjalnym przyrządem. Użyje frezów o różnej ziarnistości w zależności od potrzeby.

W przypadku wrastających paznokci lekarz odetnie część paznokcia, która wbija się w skórę. Pozostała część krawędzi paznokcia zostanie spiłowana i wygładzona diamentowym frezem. Trudniejsze przypadki wrastających paznokci są leczone za pomocą specjalnych klamer nakładanych wokół paznokcia, które mają na celu jego wyprostowanie. Podolog może ponadto nałożyć na powierzchnię paznokcia specjalną powłokę akrylową, która utrzyma jego kształt.

Jakie są główne zalety pedicure leczniczego?

  • Pedicure medyczny to więcej niż zabieg kosmetyczny polegający na moczeniu, szorowaniu i piłowaniu paznokci. Wykwalifikowany podolog oceni stan Twoich stóp także pod kątem medycznym, a nie tylko estetycznym.
  • Masz większą pewność higieniczności zabiegu. Pedicure leczniczy skupi się na dokładnym wyczyszczeniu stóp i paznokci. Profesjonalista dołoży ponadto wszelkich starań, by nie zanieczyścić Twoich stóp bakteriami pochodzącymi od innych pacjentów.
  • Zostanie Ci poświęcone dużo więcej uwagi niż u kosmetyczki. Podolog może usunąć takie problemy jak odciski, modzele i wrastające paznokcie. Oceni ponadto, czy na Twojej skórze lub paznokciach nie mnożą się grzyby.

Jak często wykonywać pedicure leczniczy?

Dla zachowania zdrowia stóp warto wykonywać pedicure leczniczy przynajmniej raz na 3-4 miesiące. U osób z poważniejszymi problemami, takie jak wrastające paznokcie, mocno wysuszone i popękane pięty, wiele odcisków, modzele oraz grzybica zalecamy wykonywanie comiesięcznego pedicure medycznego.

Każda stopa jest inna, dlatego to lekarz podolog określi częstotliwość niezbędnych wizyt.

Podsumowanie

Podczas gdy pedicure wykonywany w salonie kosmetycznym może być bardzo przyjemny i relaksujący, może nie rozwiązywać wszystkich podstawowych problemów. Okresowa wizyta kontrolna u podologa może zapobiec wielu problemom i być bardzo dobrym dodatkiem do regularnej pielęgnacji stóp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here