Strona główna Łuszczyca Łuszczyca paznokci – Najważniejsze informacje

Łuszczyca paznokci – Najważniejsze informacje

1426
0
łuszczyca paznokci

Łuszczyca paznokci jest wersją łuszczycy występująca na paznokciach. Szacuje się, że około 50% osób cierpiących na zwyczajną łuszczycę i ponad 80% ludzi chorujących na łuszczycę stawową ma również łuszczycę paznokci. Przebieg tej choroby ma różny charakter. Największe problemy powstają gdy występuje naparstkowanie.

Łuszczyca paznokci – Przyczyny

Nie udało się jeszcze stwierdzić dokładniej przyczyny występowania łuszczycy paznokci. Według niektórych specjalistów to choroba autoimmunologiczna, czyli mówiąc prościej, organizm człowieka z powodów dotąd nieznanych atakuje swoje własne tkanki i niszczy je. Jednakże istnieją także inne czynniki, które mogą powodować początek jak i nawroty łuszczycy paznokci, które mają predyspozycje do cierpienia na nią. Wśród nich wymienia się mniej więcej ostry i/lub przewlekły stres lub wstrząs psychiczny lub ostre i przewlekłe infekcje. Oprócz tego wymienić można także cierpienie na choroby przewlekłe takie jak dna moczanowa i cukrzyca czy też dawkowanie niektórych leków. Chodzi tu o antybiotyki takie jak na przykład sole litu, sterydy, leki hormonalne i inne.

Łuszczyca paznokci – Objawy

To gdzie dokładnie występują zmiany łuszczycowe paznokcia zależą od miejsca gdzie występuje proces łuszczycowy. W przypadku macierzy paznokcia możliwe jest pojawienie się:

Naparstkowanie czyli w płytce paznokcia pojawiają się pojedyncze wgłębienia, które są duże, mają nieregularny kształt, dość głębokie i nie mają jednego określonego miejsca gdzie pojawiają się na płytce paznokcia. Objaw naparstkowania występuje głównie u paznokci rąk. W przypadku paznokci u stóp ich pojawienie się jest bardzo sporadyczne. Ponadto naparstkowanie jest najczęstszym objawem pojawiającym się u mniej więcej 70% osób cierpiących na tę przypadłość bez względu na to czy są oni dziećmi czy dorosłymi.
Oprócz tego innymi objawami łuszczycy paznokcia jest jeszcze podłużne bruzdowanie, nierówna powierzchnia całej płytki paznokcia czy odbarwienia na paznokciu. Można jeszcze wymienić kruszenie się płytki i poprzeczne długie wgłębienia.

W momencie łuszczycy paznokcia, która zaatakowała łożysko płytki pojawiają się:
olejowe plamy, czyli drugi najczęstszy objaw. Charakteryzują się one plamami olejowymi w kształtach okręgu lub owalu o barwie żółtej. Zazwyczaj są pojedyncze, ale zdarzają się przypadki gdy występują w parach lub większej ilości. Często zdarza się, że na początku tego objawu, zamiast żółtej barwy są one różowe lub czerwone, a pacjenci czują ból lub tkliwość.
Kolejnymi objawami jest rogowacenie pod paznokciowe, oddzielanie się od łożyska płytki paznokciowej gdzie w powstałej przestrzeni rozwijać się mogą drobnoustroje. Ostatnim objawem są podłużne wylewy krwawe pojawiające się na płytce paznokcia w kolorze ciemnoczerwonym.

Zupełnie innym objawem są zmiany wokół opuszków palców gdzie pojawiają się krostki. Mogą skończyć się całkowitym zanikiem paznokcia, a niekiedy nawet przykurczami w stawach międzypaliczkowych lub skróceniem się paliczka dystalnego.

Łuszczyca paznokci – Leczenie

Ogólne leczenie łuszczycy paznokcia jest procesem bardzo skomplikowanym. Podejmowane są miejscowo, zazwyczaj z niewielkim rezultatem, antralina, retinoidy, kortykosterody, a także pochodne witaminy 03. Jednakże leczenie lekami immunosupresyjnymi, retinoidami czy metotreksatem u osób z łuszczycą dotykającą całego ciała pomaga także na łuszczycę paznokci.
Często jako leczenie stosuje się także fototerapię metodą PUVA. Wpływa to bardzo pozytywnie na paznokcie i walkę z łuszczycą. Niestety dotychczas nie udało się ustalić jednej metody leczenia łuszczycy paznokci. Nadzieję stanowią nowe leki biologiczne, które według pierwszych doniesień korzystnie oddziałują na te schorzenia. Chodzi tu o używanie infliximabu. Jednakże na efekty trzeba czekać bardzo długo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here