Strona główna Pielęgnacja stóp Usuwanie odcisków

Usuwanie odcisków

1681
0
odcisków

Każdego z nas dotknął chyba problem odcisków na stopie. Bolące i zranione pięty uniemożliwiają poruszanie się. Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki którym możemy zaradzić temu problemowi i na nowo móc chodzić w ulubionych butach czy szpilkach. W jaki sposób zadbać o stopy, by zredukować występowanie odcisków oraz jak szybko pozbyć się niechcianych zranień? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Pierwsze objawy pojawienia się odcisków na stopie

Odciski to niewielkie zgrubienia na skórze, objawiające się stanem zapalnym oraz sporym bólem, zwłaszcza przy poruszaniu się. Możemy wyróżnić kilka rodzajów odcisków na stopach, do najpopularniejszych należą tzw. modzele,  twarde zrogowacenie skóry oraz odciski powstałe w wyniku otarć i zranień, powstałe przez niewygodne obuwie. Każdy chyba kiedyś doświadczył nieprzyjemności związanych z odciskami, dlatego gdy zaczynamy odczuwać ucisk w bucie, ból, a nawet zauważamy krew na stopie, reagujmy! W największym stopniu narażone są na różnorodne odciski kobiety, ponieważ zwykle to one chodzą w mocno dopasowanych butach oraz na obcasach. Nie lekceważmy pierwszych objawów, gdyż dzięki temu będziemy mogli szybciej pozbyć się niechcianych odcisków. Gdy podczas wieczornej kąpieli zauważymy pierwsze zgrubienia, koniecznie ubierzmy na drugi dzień wygodne obuwie, najlepiej na płaskim obcasie.

Jakie są przyczyny powstawania odcisków?

Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Z reguły jest to noszenie niewygodnych butów lub nowego, nierozchodzonego obuwia. Bardzo często zdarza się, że kupując nowe buty musimy po pierwszym wyjściu nakleić plaster na piętę, ponieważ buty nas otarły. Jeżeli jest to jednorazowe i po kilku wyjściach przestajemy czuć dyskomfort, możemy swobodni korzystać z butów. Gdy jednak sytuacja stale się powtarza, a nam dodatkowo tworzą się ciągle nowe odciski, musimy zrezygnować z chodzenia w danym obuwiu.

Przyczyną odcisków mogą być także zbyt luźne buty lub wrodzone zniekształcenia stóp, np. zwyrodnienia, halluksy, wysokie podbicie. Warto mieć to na uwadze, wybierając trampki, szpilki czy kozaki dla siebie. Należy także unikać chodzenia bez obuwia, zwłaszcza po ogrodzie w lecie. Nierówności i kontakt z twardym podłożem bosej stopy, może skutkować pojawieniem się modzeli lub innych zgrubień, a nawet zranień.

Jak zapobiegać występowaniu odcisków na stopie?

Przede wszystkim należy unikać niewygodnego obuwia! Jeżeli buty, w których chodzimy nie dopasowały się do naszej stopy po kilku użyciach, lepiej się ich pozbyć! Pamiętajmy także o regularnym dbaniu o stopy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakupienie ochronnych wkładek, które włożymy wewnątrz buta. Wkładki przydadzą się zwłaszcza jeśli cierpimy, np. na płaskostopie oraz, gdy dół buta jest twardy i nie dopasowuje się odpowiednio do naszej stopy.

Dobrze jest także używać kremów, które zmiękczają stopy. Tuż po kąpieli zafundować sobie domowy mini zabieg stóp i nóg. Jeśli cierpimy na zrogowacenia naskórka, warto systematycznie usuwać go, gdyż na  twardych i suchych stopach łatwiej tworzą się odciski, zranienia i modzele. Bardzo dobre efekty przynosi także stosowanie kremów z mocznikiem, który ma właściwości silnie nawilżające.

Jeżeli zwyczajnie cierpimy na choroby stóp, starajmy się usunąć przyczynę choroby, np. udajmy się na operację halluksów, dzięki temu w dużej mierze zwalczymy także przyczyny pojawiania się odcisków.

Domowe sposoby walki z odciskami

Z reguły jednak prędzej czy później utworzy nam się odcisk na stopie, który uniemożliwi nam bezbolesne poruszanie. W jaki sposób jemu zaradzić? Warto najpierw postawić na domowe sposoby leczenia. Idealny na przykre dolegliwości, spowodowane modzelami i innymi zgrubieniami, jest olej rycynowy! Należy go systematycznie, po kąpieli, wcierać w miejsce odcisku. Dzięki temu struktura zrogowacenia powinna zmięknąć i za jakiś czas odpaść lub wyleczyć się. Innym sposobem są codzienne okłady z kwasu chlebowego lub zwyczajne, systematyczne, ale zarazem delikatne złuszczanie naskórka. Z odciskami możemy poradzić sobie także stosując plastry lub opatrunki zabezpieczające rany.

Jeżeli nie potrafimy pozbyć się bolesnych zrogowaceń domowymi sposobami, warto udać się do kosmetyczki. Dzięki szybkiemu zabiegowi wycinania modzela, pozbędziemy się problemu. Kosmetyczka zaleci nam także odpowiednią pielęgnację. W aptece możemy zakupić również dedykowane plastry na odciski ze środkiem leczniczym. Świetnie poradzą sobie z bolącymi wybrzuszeniami. Gdy problem stale nawraca, warto zwrócić uwagę na obuwie lub udać się do specjalisty, być może nasze stopy są przeciążone lub dopadł je stan zapalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here