Wiele osób nie wie, że wyciskanie pryszczy może być szkodliwe. Nie tylko rozwinąć się może poważniejsza infekcja, ale także pozostać wyraźna blizna. Poznajmy najważniejsze informacje na ten temat.
Przytrafia się szczególnie nastolatkom, które na ich pojawienie się reagują silnym stresem. A przecież właśnie dziś odbędzie się wyjątkowa domówka. I jak one się na niej pokarzą? Nie ma czasu na inne reakcje. Jedyne co może „pomóc”, to wyciskanie pryszczy. Tak myśli większość nastolatek przerażonych ich powstaniem i nie wiedzą one, że tego typu walka jest naprawdę bardzo szkodliwa.
Skąd się biorą pryszcze?
Bo pojawiają się prawie u stu procent nastolatków. Nie zawsze jest to silny trądzik, czasami objawia się jako pojedyncze krosteczki, które tak czy siak spędzają sen z powiek młodzieży- szczególnie płci pięknej. U chłopców pojawia się niespodziewanie i natychmiast. Rozsiewa się po całej twarzy zajmując jednocześnie policzki jak i czoło oraz nos. U dziewcząt wygląda to trochę inaczej, zwykle pojawiają się na początku pojedyncze wykwity, które stopniowo wzrastają na sile. Dziewczęta myślą, że wyciskanie pryszczy to jedyny sposób na ich unicestwienie.
Czy trądzik to choroba?
Owszem, i co ciekawe należałoby się zastanowić do kogo skierować się w celu jej leczenia? Dermatolog- to pierwsze przychodzi nam na myśl, ale niewielu z nas wie, że trądzik jest chorobą związaną z silnym stresem. Kiedy pojawia się najczęściej? Przed ważnymi wydarzeniami, typu egzamin, matura, testy na studia. Układ nerwowy i skóra „współgrają” ze sobą w sytuacjach stresowych produkując substancje zapalne a te potęgują trądzik.
Czy można go wyleczyć?
Najgorszym co możemy zrobić jest wyciskanie pryszczy. Najlepiej udać się z problemem do dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie. Jak się okazuje istnieje lek, który jest w stanie wręcz natychmiast pozwolić zapomnieć o trądziku. To kuracja izotretynoiną. Nawet najcięższa postać trądziku nie jest jej straszna. Jednak lekarza bardzo nieczęsto ją przepisują. Wolą na początku próbować leczenia antybiotykami – tymi doustnymi, a jeżeli nie widać znaczącej poprawy, decydują się na przykład na wprowadzenie sterydów.
Dlaczego wyciskanie pryszczy jest niebezpieczne?
Przede wszystkim dlatego, że wyciskanie pryszczy trwale uszkadza naskórek. Niestety naprawdę Trudno jest powstrzymać się przed wyciskaniem czy rozdrapywaniem pojawiających się jak grzyby po deszczu krostek, które są okrutnie denerwujące. Robimy to odruchowo, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Chociaż wyciśnięcie niewielkiej krosteczki nie powinno źle wpłynąć na nasz organizm, tak już wyciskając tą ropną, w dodatku silnie zaczerwienioną, możemy nabawić się nieprzyjemnej w skutkach infekcji. Zatem jak radzić sobie z wągrami, skoro wyciskanie pryszczy nie jest wskazane? Można to robić również domowymi sposobami. Wystarczy skorzystać z pewnego schematu.
Przygotowujemy napar rumiankowy – z gorącej wody. Pochylamy nad nim głowę na kilka minut a kiedy wągry zmiękną, dezynfekujemy je spirytusem. Jeżeli ich główki są czarne, a same pryszcze są „otwarte” można spróbować je delikatnie oczyścić.
Czy przy trądziku należy stosować jakieś diety?
Na pewno trzeba unikać niektórych produktów. Wprawdzie nie należy odmawiać ich sobie całkowicie, ale na przykład czekolada, nabiał czy też ostre przyprawy mogą nasilać jego objawy. W jaki sposób zauważyć, co akurat u nas wywołuje silną reakcję? Trzeba wykonać specjalny test. Wystarczy na jakiś czas odstawić podejrzane produkty by po tygodniu do nich powrócić. Jeżeli zmiany na skórze się nie zaostrzą, to znaczy, że dany produkt nie wywołał niepożądanej reakcji i nie musimy z niego rezygnować ani też ograniczać jego spożywania.