Rozstępy to nie tylko zmora kobiet w ciąży, gdyż mogą one dotykać również młodych kobiet w okresie dojrzewania, w następstwie nagłej zmiany wagi lub też wielu mężczyzn. Co robić by im zapobiegać?
Większości z nas, rozstępy kojarzą się przede wszystkim z okresem ciąży lub też znacznego odchudzania. Oba te skojarzenia, są jak najbardziej prawidłowe. Podczas zbyt nadmiernego procesu rozszerzania się lub też zbiegania skóry, na ciele powstać mogą wrzecionowate paski o początkowo różowym zabarwieniu. Należy przyznać, że niestety nie wyglądają one zbyt efektownie, a proces ich powstawania nie zawsze da się zatrzymać. Bardzo często, skłonność do powstawania rozstępów jest dziedziczna, i nawet w przypadku stosowania licznych zabiegów, i tak po okresie ciąży lub karmienia, pozostaną nam pamiątki. Rozstępy w przeważającej liczbie przypadków powstają na skórze piersi, brzucha, ud oraz pośladków.
Jeśli wiemy o tym, że w naszej rodzinie istnieje pewna tendencja do powstawania rozstępów, warto zadbać o profilaktykę odpowiednio wcześniej. Pomimo, że większość kosmetyków, przeznaczonych dla kobiet w ciąży, nadaje się do stosowania dopiero po 4 miesiącu, już wcześniej należy uelastycznić skórę swojego ciała. Do tego celu doskonale nadają się zarówno liczne balsamy, mleczka jak i masła. Od pewnego czasu również, prawdziwe rekordy popularności wśród kobiet w ciąży, biją naturalne metody zapobiegania powstawania rozstępów, w postaci olejków naturalnych. Skóra kobiet w ciąży, może być znacznie bardziej delikatna i narażona na wszelkiego rodzaju podrażnienia, niż było to kiedykolwiek wcześniej. Co ważne także, naturalne preparaty, nie zawierają również detergentów, które mogłyby przenikać przez skórę do łożyska.
Więcej o olejkach naturalnych i ich właściwościach przeczytasz TUTAJ.
Innym, sposobem na zapobieganie powstawaniu rozstępów, jest także cotygodniowe wykonywanie peelingu. Ma on za zadanie sprawienie, że skóra będzie bardziej elastyczna i nawilżona. Do peelingu także możemy śmiało wykorzystać naturalne składniki takie jak fusy po kawie. Z pewnością nie będą one niebezpieczne dla dziecka, nie powodują również żadnych podrażnień skóry. Należy pamiętać, że peeling warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu, kulistymi ruchami masując skórę brzucha, ud oraz pośladków. Po peelingu, na skórę warto nałożyć środek nawilżający w postaci olejków naturalnych oraz wielu innych nawilżających środków. Z pewnością tak pielęgnowana skóra, znacznie łatwiej wróci do wcześniejszego stanu z przed ciąży, nie powodując utworzenia się rozstępów.