Strona główna Naturalne składniki kosmetyczne Witamina A – jedna z witamin młodości

Witamina A – jedna z witamin młodości

1238
0
witamina A

Witamina A, pochodząca od roślin, to ß-karoten, który występuje w formie prowitaminy. Ten właśnie składnik, w organizmach zwierzęcych jest przetwarzany, na retinol, czyli już „właściwą” formę.

Witamina A jest jednym z wielu związków występujących w przyrodzie, którego działanie, to szereg dobroczynnych funkcji dla organizmu i zdrowego wyglądu. Witamina ta, to związki pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. W zależności od źródła, różnie nazywana, ale jej główne cechy i rola w organizmie pozostaje taka sama.

Role zdrowotne, jakie pełni witamina A w organizmie, to szereg pozytywnych skutków, takich jak m.in. pomoc w leczeniu narządów wzroku, tj. chorób oczu, oraz wspomaganie ich do prawidłowego funkcjonowania. Pomaga w syntezowaniu lipidów, białek i hormonów tarczycy, dba o dobry stan błon śluzowych tym samym zwiększając odporność na zakażenia, wspomaga ogólny rozwój organizmu, wzrost i regenerację kości, ma też działanie antynowotworowe. Należy jednak uważać, dostarczając ją do organizmu w okresie ciąży, gdyż duże dawki mogą działać przyspieszająco na rozwiązanie.

Duże zawartości witaminy A, znajdziemy między innymi w:

– wątrobie, a szczególnie w tranie, czyli koncentracie oleju otrzymywanego ze świeżej wątroby dorsza atlantyckiego lub innych ryb z rodziny dorszowatych

– żółtkach jaj, serach, nabiale – głównie w maśle i serach

– a dla osób preferujących dietę wegańską, w żółtych i pomarańczowych warzywach (tu prym wiedzie marchew), owocach, zielonym groszku, w dyni, mango, melonie oraz w sałacie.

 

Witamina A, występująca w postaci retinoidów w szeregu kosmetyków przeznaczonych do aplikacji na skórę, to pełen wachlarz działania, wspomagająca naszą cerę w jej regeneracji, jak i działania odżywcze. Możemy do nich zaliczyć:

– zmiękczanie naskórka i zwiększanie jego chłonności substancji aktywnych,

– wygładzanie skóry na całej jej powierzchni, w tym zmniejszanie rogowacenia naskórka,

– poprawienie zdrowego kolorytu skóry i osłabienie widoczności przebarwień,

– zawarta w kosmetykach witamina A, usprawnia barierę lipidową i funkcję ochronną skóry,

– zapewnienie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia,

– retinol przyspiesza także, metabolizm komórkowy,

– witamina A to także, ochrona skóry przed promieniowaniem UV

– zwiększenie poziomu kolagenu (jedna z głównych substancji zapewniająca cerze elastyczność i odpowiednie nawilżenie) w skórze właściwej,

– pochodne witaminy A, to nieocenione właściwości przeciwłojotokowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które sprawiają, że jest ona swoistym serum na problemy trądzikowe.

Zawarta w kosmetykach witamina A, pełni istotną rolę pomocniczą, pomagającą naszej skórze zachować zdrowie. Stosowana, wraz z prawidłową dietą sprawia, bez względu na posiadane typy cery sprawia, że dbamy o zdrowie i młody, naturalny wygląd naszej skóry. Jest jedną z tak zwanych witamin młodości. Używając kosmetyków, które posiadają retinol, ß-karoten, czy witaminę A w swoim składzie, pamiętajmy, że optymalna temperatura, do ich przechowywania nie powinna przekraczać 35oC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here