Strona główna Pielęgnacja skóry Swędząca skóra głowy – jak radzić sobie z problemem

Swędząca skóra głowy – jak radzić sobie z problemem

1170
0
swędząca skóra głowy
Swędzenie głowy to często objaw suchości i łupieżu

Skóra głowy, pomimo tego, że jest od samego początku narażona na negatywne czynniki zewnętrzne, jest bardzo delikatna, łatwo doprowadzić ją do podrażnień, a także uczuleń. Swędząca skóra głowy to bardzo nieprzyjemna, jak i krepująca przypadłość, z którą można jednak wałczyć, szczególnie jeżeli wiemy co jest jej przyczyną.

Alergia to podstawowy powód, przez który możemy odczuć nieprzyjemny świąd. Alergie mogą być zarówno wywołane stosowanymi kosmetykami, farbami i wodą, jak i problemami pokarmowymi. Należy więc szybko sprecyzować co nas uczuliło i postarać się nie narażać organizmu na dalszy kontakt z alergenem.

Jeżeli swędząca skóra głowy zaczyna być również podrażniona w dotyku, najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem i zacząć od stosowania środków odczulających, a kosmetyki typu Nizroal czy inne szampony lecznicze zostawić na koniec terapii, gdyż mogą one podrażniać przesuszoną skórę.

O czym warto wiedzieć

Swędząca skóra głowy może być także oznaką łojotokowego zapalenia skóry. Często zaczyna się ono od takich objawów, jak przetłuszczanie się włosów oraz tłusty łupież. W takim wypadku, najważniejsze jest jak najszybsze rozpoczęcie specjalistycznego leczenia. Swędzenie oznacza silny stan zapalny, co może dodatkowo zwiększyć dolegliwości.

Kolejną przyczyną, z której pojawia się swędząca skóra głowy, mogą być zmiany grzybicze. Jeżeli obawiamy się, że być może nas to spotkało, a w szczególności, jeśli zauważyliśmy swędzące zmiany ropne, należy natychmiast udać się do lekarza dermatologa w celu przepisania właściwej antybiotykoterapii, tym bardziej ze niektóre z grzybice mogą być silnie zakaźne.

Co warto wiedzieć o warunkach

Klimatyzacja lub centralne ogrzewanie, szczególnie u bardziej wrażliwych osób, może również wywołać duży dyskomfort i uczucie świądu skóry głowy. Za ich sprawą skóra zostaje się nazbyt przesuszona lub jest nadmiernie narażona na wilgoć czy pot.

Ważne jest zdrowie wewnętrzne

Swędząca skóra głowy czasami może być oznaką tego, że coś niepokojącego dzieje się z naszą gospodarką hormonalną. Często swędząca skóra i łuszczenie się jej nawet całymi płatami może świadczyć o niedoczynności tarczycy. W takim wypadku nie pomogą pomóc żadne kosmetyki, nawet najlepsze. Należy w pierwszej kolejności przede wszystkim zadbać o to, by wyleczyć się z ewentualnych chorób.

AZS, czyli atopowe zapalenia skóry jest schorzeniem, które może dotknąć także skórę głowy. Dlatego warto sprawdzić, czy swędzenie skóry głowy nie wzmaga się przy wzroście stresu.

Czy to jeszcze możliwe

Ostatni, najbardziej wstydliwy powód, dla jakiego może się pojawić swędząca skóra głowy, to wszawica. Pomimo dużego kroku na przód w dziedzinie dbania i higienę i braku pasożytów, wszawica nadal jest bardzo aktywnym schorzeniem.

Wszawicą możemy tak naprawdę zarazić się wszędzie. W jej wyniku pojawiają się lokalne stany zapalne, a gołym okiem możemy ujrzeć zarówno same wszy, jak i składane na włosach przez nie jaja, tzw. gnidy. Pasożytów tych możemy pozbyć się przede wszystkim specjalistycznymi środkami dostępnymi we wszystkich aptekach.

O czym nie wolno zapomnieć

Tak naprawdę, swędząca skóra głowy może pojawiać się z najróżniejszych przyczyn. Najważniejsze jednak jest odkryć, co powoduje u nas stan zapalny i reakcję alergiczną, a dopiero później zwalczyć ich przyczynę. A dopóki się jej skutecznie nie pozbędziemy, możemy ratować się miejscowymi specyfikami, zarówno drogeryjnymi, jak i naturalnymi, które złagodzą jedynie chwilowo dyskomfort i potrzebę drapania skóry głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here