Strona główna Peelingi Peeling enzymatyczny – Właściwości i zastosowania

Peeling enzymatyczny – Właściwości i zastosowania

1587
0
peeling enzymatyczny

W organizmie zachodzi proces naturalnego złuszczania naskórka i zastępowania go nową warstwą. Czasami jednak przebiega on za wolno i wymaga pomocy zewnętrznej. W tej sytuacji stosuje się właśnie peeling enzymatyczny. Peeling to nic innego jak złuszczanie martwego naskórka. Dzięki temu zabiegowi skóra jest zdrowa i pełna blasku.

Jak działa peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny działa nieco inaczej niż inne, tradycyjne peelingi ziarniste. Przede wszystkim pozwala na złuszczenie martwego naskórka bez konieczności jego mechanicznego pocierania. Peeling tego rodzaju zawiera bowiem enzymy, które rozpuszczają warstwę rogową naskórka. Są to enzymy pochodzenia naturalnego, a więc uzyskiwane z roślin (ananasa lub papai) bądź enzymy syntetyczne (keratolina). Stosowanie takiego peelingu enzymatycznego jest podobne jak w przypadku zwykłej maseczki. Peeling nakłada się bowiem na kilka minut na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Całość ma formułę kramu, a więc jest łatwe do rozprowadzania. Po określonym czasie należy go dokładnie zmyć ze skóry. Najlepiej do tego celu wykorzystać wacik nasączony wodą, tonikiem bądź hydrolatem. Cały proces nie trwa więcej niż kilka minut. W przypadku peelingów o wysokim stężeniu substancji aktywnych są to nawet jedynie 3 minuty. Jednak w sprzedaży dostępne są też peeling enzymatyczne, które na skórze pozostawia się znacznie dłużej np. przez całą noc, ale stosuje się je raczej rzadko.

Dla kogo przeznaczony jest peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny jest świetnym rozwiązaniem dla  osób z cerą wrażliwą czy naczyniową, które źle reagują na ogół na peelingi mechaniczne. Jednak na rynku znaleźć można preparaty odpowiednie w zasadzie dla każdego typu skóry. W przypadku cery mieszanej i tłustej ze skłonnością do wyprysków, peeling enzymatyczny pozwala uniknąć tarcia, które prowadzi niekiedy do rozdrapywania wyprysków, a tym samym do zaostrzenia się zmian trądzikowych. Z kolei w przypadku cery wrażliwej i naczyniowej dzięki peelingom enzymatycznym można uniknąć podrażnienia skóry.

Peeling enzymatyczny – efekty stosowania

Peeling enzymatyczny wpływa na skórę bardzo dobrze, przygotowując ją do kolejnych zabiegów kosmetycznych. Dzięki temu cera odzyskuje świeży wygląd, jest pozbawiona warstwy martwego naskórka, znacznie lepiej chłonie substancja nawilżające i odżywcze z kremów, maseczek i balsamów. Zalet stosowania peelingów enzymatycznych jest naprawdę sporo. Najważniejsze z nich to:

  • dogłębne oczyszczenie skóry,
  • poprawienie kolorytu skóry,
  • wygładzenie cery,
  • zmniejszenie widoczności porów.

Peeling enzymatyczny można z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu. Do tego celu służą dostępne w sklepach kosmetycznych produkty. Zabiegi tego rodzaju wykonują również gabinety kosmetyczne. W tym przypadku cena waha się od 50 do około 100 złotych za zabieg.

Przeciwwskazania do wykonania peelingu enzymatycznego

Peelingi enzymatyczne są bardzo bezpiecznymi zabiegami, ale i w tym przypadku występują pewne przeciwwskazania do ich wykonywania. Są to m.in.:

  • silnie rozwinięty trądzik różowaty,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • alergie, uczulenia,
  • nowotwory skóry,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne dotyczące twarzy,
  • uszkodzenie naskórka widoczne gołym okiem,
  • niedawna wizyta w solarium (po wykonaniu peelingu enzymatycznego zaleca się prze miesiąc nie korzystać z solarium, aby nie doszło do powstania przebarwień).

Ponieważ peeling enzymatyczne mają w dużej mierze naturalny skład, skutki uboczne podczas ich stosowania pojawiają się wyjątkowo rzadko. Przez około miesiąc od wykonania zabiegu skóra jest narażona na przebarwienia, dlatego lepiej unikać solariów i bezpośredniej ekspozycji na słońce. W przypadku skóry o bardzo dużej wrażliwości może też dojść do podrażnienia. Jednak zaczerwienienie ustępuje już po kilku godzinach.

Jak często można wykonywać peeling enzymatyczny?

Z uwagi na fakt, że peeling enzymatyczny jest zabiegiem łagodnym i delikatnym, można poddawać mu się dość często. W przypadku cery tłustej i mieszanej taki peeling można przeprowadzać nawet dwa razy w ciągu tygodnia. Skóra sucha i wrażliwa nie powinna być mu poddawana z kolei częściej niż raz na miesiąc. Warto pamiętać, że zbyt częste wykonywanie jakiegokolwiek rodzaju peelingów prowadzić może do podrażnienia skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here