Strona główna Pielęgnacja skóry Najczęstsze problemy skórne

Najczęstsze problemy skórne

1137
0
problemy skórne
Wiele kobiet boryka się na co dzień z różnymi problemami skórnymi

Skóra to jeden z najważniejszych organów ochronnych człowieka. Pozwala nam normalnie funkcjonować, ochraniając wnętrze naszego organizmu. Niestety sama, jest bardzo często narażona, na działanie czynników zewnętrznych, w związku, z czym problemy skórne, dotykają niemal każdego. Wśród najczęstszych problemów skórnych, z jakimi boryka się nasz gatunek można wymienić kilka „najpopularniejszych”.

Alergie skórne, spowodowane nadmierną reakcją systemu immunologicznego na alergeny. Najczęściej na alergie jest narażona sucha cera, ale dotykają one też posiadaczki cery tłustej i mieszane. Ze względu na szeroki wachlarz alergenów, począwszy od pyłków, przez substancje chemiczne, po sierść zwierząt, nie ma jednej kuracji dla wszystkich alergików. Ważne jest by jak najszybciej ewentualną alergię zgłosić do odpowiedniego lekarza, gdyż problemy skórne związane z alergią, jeżeli nie będą skutecznie leczone, mogą zamienić się w ostre stany zapalne.

Problemy skórne w okresie dojrzewania, powstałe przez nagłą produkcję hormonów, które sprawiają, że gruczoły łojowe powiększają się i produkują za duże ilości tłuszczu. Przy jednoczesnym rogowaceniu naskórka, dochodzi do zatykania porów przez martwe komórki, co z kolei skutkuje mnożeniem się bakterii beztlenowych, wywołujących stany zapalne. Trądzik dotyczy także osób, po okresie dojrzewania, najczęściej takich, które borykają się z przetłuszczającą się cerą. Problemy skórne, dotyczące stanów zapalnych i trądziku, można zaleczać dbające też o to, by w naszej diecie znajdowały się odpowiedni witaminy.

Witamina E, zwalczające wolne rodniki i przyspieszająca tworzenie się tkanki łącznej, której duże zawartości znajdują się w olejach roślinnych i orzechach. Witamina A, zmniejszająca poziom łoju, powszechnie występująca na przykład w marchwi, witamina C, ze świeżych owoców, chroniąca przed promieniowaniem UV i wzmacniająca naczynia krwionośne, czy witaminy z grupy B, których niedobór prowadzi do łojotoku, a które są stałym elementem pokarmów mlecznych. Olej kokosowy na trądzik jest jednym ze skutecznych, naturalnych środków.

Atopowe zapalenie skóry, objawiające się dokuczliwym swędzeniem

Problemy skórne związane z AZS, pojawiają się już około 6 roku życia, z czasem często dochodzi do ich wyciszenia, ale nie znaczy to, że choroba mija całkowicie. Skóra dotknięta atopowym zapaleniem skóry, często po latach wygląda jak pergamin, jest cienka i niemal przezroczysta, bardzo łatwa do uszkodzenia, często dochodzi do zranień. Problemy skórne związane z atopową skórą, leczy się obecnie kremami przeciwzapalnymi, powoli odchodząc od maści sterydowych.

W walce z tym schorzeniem możemy stosować także leki antyalergiczne, redukujące uczucie świądu. Co ciekawe, zaleca się też psychoterapię, gdyż AZS bardzo mocno jest uzależnione od dobrego samopoczucia. Stres zwiększa intensywność dolegliwości. Domowym sposobem na atopowe zapalenie skóry, który można stosować równocześnie z leczeniem, są kąpiele w krochmalu, lub siemieniu lnianym.

Bardzo dobrym składnikiem diety, pomagającym polepszyć kondycję skóry jest ostropest plamisty. Pomaga on oczyszczać organizm z toksyn, a tym samym pozbywać się substancji, które szkodza również skórze. Ostropest dodawany bywa również do różnego typu pielęgnacyjnych kosmetyków naturalnych.

Łupież, kolejny problem, z którym boryka się duża część z nas.

Powstaje on najczęściej przy udziale Pityrosporum ovale, grzybów żywiących się sebum skórnym, ale i problemy skórne z łupieżem, mogą dać o sobie znać osobom z nadmiernie przesuszoną i wrażliwą skórą.

Skóra, jest bardzo ważną tkanką, chroniącą cały organizm, z tego powodu należy o nią dbać codziennie, a wszelkie problemy skórne od razu zgłaszać specjalistom, w celu ich wyleczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here