Dziurawiec to wspaniałe zioło, które wykazuje wiele cennych właściwości zdrowotnych. Wykorzystuje się je już od wieków, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Przedstawiamy najważniejsze zastosowania tego zioła.
Ziele dziurawca stosuje się jako lek od wieków. Potwierdzone jest jego zastosowanie zielarskie we wczesnych okresach kultur słowiańskich. Nazwa rodzaju Hypericum pochodzi od łacińskiego słowa hiper, czyli „powyżej”, a icum, oznacza „ducha”. Zioło kiedyś wieszało się nad drzwiami w celu odpędzania złych duchów lub było palone dla ochrony i poświęcenia miejsca. Nazwa gatunku Perforatum odnosi się do wielu kropek na spodzie liści rośliny.
Dziurawiec ma wiele zastosowań. Zioło jest stosowane w celu łagodzenia bólu mięśni oraz różnego typu urazów. Zmniejsza także obrzęki i jest stosowane w niektórych preparatach ziołowych do leczenia depresji i stanów lękowych.
Zastosowania dziurawca zwyczajnego
Dziurawiec od dawna stosowany jest w medycynie jako środek przeciwzapalny w przypadku skręceń i stłuczeń. Zioło to również jest wykorzystywane w leczeniu skurczów mięśni i ich napięcia.
Roślina, zwłaszcza jej maleńkie żółte kwiaty, ma wysoką zawartość hiperycyny i innych flawonoidów. Jeśli zgnieciesz pączek między palcami, uwalnia się bordowo- czerwony sok – to dowód zawartości tego flawonoidu. Oleje i nalewki z dziurawca powinny mieć również ten piękny kolor.
Bioflawonoidy działają korzystnie w zmniejszeniu kruchości naczyń krwionośnych i stanów zapalnych organizmu. Ponieważ flawonoidy poprawiają integralność komórek ścian żylnych, dziurawiec jest przydatny w leczeniu nabrzmiałych naczyń. Preparaty z dziurawca zwyczajnego mogą być używane wewnętrznie i zewnętrznie, do różnego rodzaju urazów.
Olej z dziurawca jest również przydatny, gdy stosuje się go na rany i siniaki lub wciera w skręcenia czy żylaki. Po naniesieniu na brzuchu i piersi w czasie ciąży olej może również pomóc uniknąć rozstępów. Miejscowe stosowanie jest przydatne w leczeniu hemoroidów i bolesności oraz obrzęku żył, który może wystąpić w czasie ciąży.
Dziurawiec jest także pomocny w leczeniu niepokoju i napięcia, gdyż działa jako naturalny środek przeciwdepresyjny. Działanie polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Wymagana dawka to trzy gramy proszku z dziurawca dziennie, ale musi on być przyjmowany przez kilka tygodni — czasem kilka miesięcy — zanim odnotuje się pozytywne efekty.
Dziurawiec zwyczajny jest przydatny w bólu miednicy i przy skurczach. Wiele kobiet, które doświadczają lęku, depresji i innych zaburzeń emocjonalnych w okresie menopauzy, może z niego bardzo bezpiecznie korzystać.
National Cancer Institute przeprowadził wiele badań wykazujących, że dziurawiec posiada potencjał w walce z rakiem. W jednym badaniu wykazano, że myszy, którym wstrzyknięto markery białaczki kotów były w stanie zwalczyć infekcję po tylko jednej dawce dziurawca.
Dziurawiec zwyczajny może mieć wiele pozytywnych skutków, jeśli jest stosowany prawidłowo jako preparat ziołowy w leczeniu zaburzeń nastroju i dolegliwości fizycznych. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak korzystać z tego potężnego zioła.
Preparaty i dawkowanie dziurawca
- Olej z dziurawca: świeże pąki i liście mogą być przekształcane w oleje do stosowania miejscowego lub suszone do herbat i kapsułek. Oleje są wykonane przez moczenie masy surowca z liści i kwiatów w oliwie przez cztery do sześciu tygodni. W przeciwieństwie do większości olejów roślinnych dziurawiec powinien być przetwarzany w bezpośrednim świetle słonecznym.
- Herbata ziołowa: zalej 2 do 3 łyżeczek dziurawca szklanką ciepłej wody. Pij kilka filiżanek herbaty dziennie.
- Nalewka: Stosuj 1/2 do 3/4 łyżeczki, co cztery do ośmiu godzin.
Środki ostrożności i ostrzeżenia
Na szczęście, dziurawiec jest bardzo łagodnym ziołem i może być stosowany dość bezpiecznie i nie wykazuje wielu znanych skutków ubocznych. Przy długotrwałym stosowaniu, hiperycyna z dziurawca może uczynić skórę bardziej wrażliwą na światło słoneczne. Po spożyciu dużej ilości zioła mogą nastąpić też ciężkie oparzenia słoneczne i pęcherze. Jednak poza środkami ostrożności przed słońcem, dziurawiec może być użytecznym sposobem łagodzenia dolegliwości mięśni, depresji i lęku.
Olej z dziurawca na rozstępy
Przygotuj młode liście i pąki kwiatowe dziurawca i umieścić je blenderze z oliwą w wystarczającej ilości na ich przykrycie. Po zblendowaniu przelej powstałą masę do słoja.
Pozostaw na słońcu przez trzy do sześciu tygodni. Wstrząsaj codziennie. Kiedy olej stanie się bordowy, przelej go do butelki. Następnie dodaj jedną trzecią jego ilości, w formie czystego oleju z witaminą E, dostępnego w sklepach ze zdrową żywnością. Wmasowuj powstały olej w brzuch lub piersi, raz lub dwa razy dziennie, aby zapobiec rozstępom.
Olej z dziurawca jest również przydatny do stłuczeń i skręceń. Może przyspieszać gojenie i leczyć ból podrażnienie nerwów i urazy ręki, kości ogonowej, łokcia i innych tkanek z dużą ilością nerwów.