Strona główna Naturalne składniki kosmetyczne Borowina i jej dobroczynne działanie zdrowotne

Borowina i jej dobroczynne działanie zdrowotne

1013
0
borowina

Borowina to jeden z najstarszych sposobów na piękną skórę ciała i włosy. Jej najlepsza odmiana pochodzi z Morza Martwego i okryta jest prawdziwą legendą, ze względu na wszechstronność i skuteczność działania.

Kolejnym nieocenionym składnikiem dla zdrowia i urody, który podsunęła nam sama natura, jest borowina. Zawiera ona szereg składników pozytywnie wpływających na nasz organizm, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Naturalna borowina jest niczym innym jak nieodwodnionym torfem, powstającym w wyniku rozkładu roślin w wilgotnym środowisku. Choć brzmi to dziwnie i mało zachęcająco, efekty jej działania mogą być zaskakujące i są stosowane od lat w medycynie.

Produkt polecany: Naturalna borowina z Morza Martwego marki Planeta Organica

Właściwości lecznicze borowiny, głównie dzięki zawartości kwasów huminowych, to głównie działania:

  • bakteriobójcze
  • przeciwwirusowe
  • bakteriostatyczne
  • przeciwzapalnie
  • ściągające
  • zawiera też substancje czynne hormonalnie, dlatego jest stosowana przy leczeniu zaburzeń ginekologicznych, takich jak; zapalenie pochwy i szyjki macicy, zrosty jajników czy wiele zaburzeń hormonalnych.

borowina z Morza MartwegoDodatkowo borowina cechuje się dużą pojemnością cieplną, ale małym przewodnictwem, oddaje więc ciepło bardzo równomiernie, co sprawia, ze jest idealna do kuracji polegających na ogrzewaniu ciała – przyspiesza przemianę materii, usuwa toksyny z organizmu, rozluźnia i uelastycznia mięśnie oraz zmniejsza bolesność. Z tego powodu borowina jest szeroko stosowana w sanatoriach oraz podczas rehabilitacji, przy leczeniu zwichnięć, stłuczeń, chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa oraz bólach reumatycznych i artretyzmie. Nie należy jej jednak podgrzewać do temperatury powyżej 40 oC, gdyż zaczyna w tym momencie tracić swoje właściwości, poprzez rozkład pewnych substancji chemicznych. Leczenie borowiną polega na kąpielach: rzadkich, średnio gęstych i gęstych, okładach, a także kuracji pitnej, gdzie stosuje się wysokogatunkową borowinę w celu leczenia zaburzeń układu pokarmowego, choroby wrzodowej zarówno żołądka jak i jelit.

Tak jak inne kosmetyki naturalne, zabiegi kosmetyczne z pomocą borowiny, są bardzo skuteczne i pomagają dbać o urodę. Okłady z borowiny odżywiają i oczyszczają skórę, usuwają szkodliwe produkty przemiany materii, niwelują rozstępy i pomagają w walce z cellulitem. Borowina też, poprzez swoje antybakteryjne działanie, pomaga zwalczyć trądzik. Kosmetyki na bazie borowiny dla skóry dojrzałej, zmniejszają zmarszczki, wygładzają skórę, poprawiają jej koloryt oraz ogólnie działają na cerę regeneracyjnie i ujędrniająco. Stosując oleje do włosów lub maski, możemy też od czasu do czasu, pokusić się o zabieg borowinowy, który sprawi, że nasze włosy będą puszyste, nawilżone i sprężyste.

W dobrych drogeriach, sklepach zielarskich czy aptekach, możemy zakupić gotowe produkty z borowiną, takie jak: plastry do zabiegów, maseczki kosmetyczne sole i solanki borowinowe, preparaty do kąpieli, takie jak kostki rozpuszczalne w wodzie czy pasty.

Niestety podejmując decyzję o stosowaniu borowiny, jako substancji wspomagającej leczenie, lub w formie kosmetyku, należy szczegółowo poradzić się lekarza. Borowina nie jest zalecana dla osób, z niektórymi dolegliwościami zdrowotnymi takimi jak: cukrzyca, anemia, padaczka, żylaki, nowotwory, ostre stany zapalne, czy problemy z sercem i układem krążenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here