Olej rycynowy – Właściwości i zastosowania

0
olej rycynowy na twarz
Olej rycynowy to doskonały kosmetyk naturalny do pielęgnacji skóry

Olej rycynowy to cenny tłuszcz roślinny, który jest stosowany w szerokim zakresie do celów kosmetycznych i medycznych. Powszechnie uważa się, że zapewnia liczne korzyści zdrowotne dla skóry twarzy i ciała. W niniejszym artykule przybliżamy jego właściwości i działanie w tym zakresie.

Niektórzy stosują olej rycynowy jedynie jako naturalny środek przeczyszczający, jednak może on mieć o wile więcej korzyści dla skóry. W tym artykule opisano, czym jest olej rycynowy i omówiono jego zalety pielęgnacyjne, a także sposób jego stosowania i możliwe skutki uboczne.

Szybkie fakty na temat oleju rycynowego

  • Olej rycynowy wytwarza się w procesie tłoczenia na zimno nasion rośliny ricinus communis, która pochodzi z tropikalnych obszarów Afryki i Azji.
  • Zazwyczaj stosuje się go bezpośrednio na skórę za pomocą wacika.
  • Olej rycynowy jest stosunkowo bezpieczny w użyciu, ale niektóre osoby zgłaszały działania niepożądane po nałożeniu go na skórę.
  • Uważa się, że olejek rycynowy ma działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, nawilżające i inne użyteczne właściwości, które bardzo łatwo jest uzyskać.

Co to jest olej rycynowy?

Olej rycynowy to półprzezroczysty płyn o żółtym odcieniu. Jest aktywnym składnikiem wielu różnych artykułów gospodarstwa domowego, od środków czyszczących po farby. Stosowano go także w leczeniu różnych schorzeń, w szczególności problemów trawiennych.

Olej rycynowy po spożyciu jest rozkładany na kwas rycynolowy w jelicie cienkim, co przyspiesza proces trawienia. Chociaż dowody naukowe są mniej rozstrzygające, wykazuje również pewne potencjalne korzyści dla skóry twarzy i ciała.

Olej rycynowy i kwas rycynolowy są czasami stosowane w leczeniu różnych chorób skóry, w tym dermatozy, łuszczycy i trądziku. Istnieją również niepotwierdzone doniesienia o sprzyjającym wzrostowi włosów działaniu, w tym rzęs i brwi, choć nie ma literatury naukowej, która to jednoznacznie potwierdza.

Będący bogatym źródłem kwasu rycynolowego i kilku innych kwasów tłuszczowych olej ma pewne właściwości, które czynią go użytecznym produktem do pielęgnacji skóry, szczególnie na twarzy.

Korzyści stosowania oleju rycynowego na skórze twarzy i ciała

Często w rożnych źródłach znaleźć można informacje, że olej rycynowy zapewnia następujące korzyści pielęgnacyjne i zdrowotne dla skóry:

Twarz

  • Trądzik: Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości oleju rycynowego sprawiają, że jest on użyteczny w leczeniu trądziku. Kwas rycynolowy może bowiem hamować wzrost bakterii wywołujących trądzik.
  • Tekstura: Olej rycynowy jest również bogaty w inne kwasy tłuszczowe, które mogą  zwiększyć gładkość i miękkość po nałożeniu na skórę twarzy.
  • Cera: Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju rycynowym mogą również sprzyjać wzrostowi zdrowej tkanki skórnej, co pomaga w przywracaniu nierównych odcieni skóry.
  • Wrażliwa skóra: Olejek rycynowy ma niski wskaźnik komedogenny, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, aby zatykał pory w skórze. Zmniejsza również ryzyko powstawania zaskórników, dzięki czemu nadaje się do stosowania na wrażliwej skórze.
  • Niska cena: Produkty do pielęgnacji skóry, a w szczególności kremy i olejki do twarzy, mogą być bardzo drogie. Olej rycynowy jest stosunkowo tani i ma wiele podobnych właściwości, takich jak promowanie zdrowej cery lub nawilżenie skóry.

Skóra ciała

  • Przeciwzapalne: Zarówno olejek rycynowy, jak i kwas rycynolowy wykazały właściwości przeciwzapalne, co czyni je przydatnymi w leczeniu podrażnionej skóry.
  • Przeciwdrobnoustrojowy: Może również chroń skórę od infekcji bakteryjnych przez powstrzymywanie drobnoustrojów, które mogą powodować choroby.
  • Nawilżanie: Zawiera trójglicerydy, które mogą pomagać utrzymać wilgoć w skórze, dzięki czemu może stanowić bardzo użyteczny zabieg dla skóry suchej.
  • Nawodnienie: Olej rycynowy może mieć właściwości pochłaniające wilgoć, co oznacza, że ​​może wciągać wilgoć z powietrza do skóry, utrzymując jej prawidłowe nawilżenie.
  • Oczyszczanie: Trójglicerydy znajdujące się w oleju rycynowym są również pomocne w usuwaniu brudu ze skóry.

Podczas gdy olej rycynowy zawiera wiele fitochemikaliów związanych z poprawą zdrowia skóry, dotychczas przeprowadzono dość ograniczone badania dermatologiczne w zakresie jego działania. Prawdopodobnie może być skuteczniej stosowany wraz z innymi metodami leczenia.

Jak stosować olej rycynowy?

Całkowite wchłonięcie oleju rycynowego może zająć skórze sporo czasu, dlatego często zaleca się jego rozcieńczenie, co może znacznie przyspieszyć cały proces.

Można rozcieńczać olej rycynowy innymi olejami, takimi jak oliwa z oliwek lub olej arachidowy. Zalecany stosunek to 1:1 – ilość oleju rycynowego powinna być taka sama, jak oleju, z którym jest zmieszany.

Więcej o sposobach stosowania na skórze przeczytać można w artykule: https://ekosmetyczki.pl/kosmetyki/olejek-rycynowy-na-twarz/

Ewentualne skutki uboczne działania oleju rycynowego

Chociaż olej rycynowy ma szereg obiecujących właściwości, należy zauważyć, że dowody naukowe potwierdzające wiele z tych twierdzeń nie są rozstrzygające, a większość dowodów ma raczej charakter anegdotyczny niż naukowy.

Oznacza to, że większość badań dotyczy jednego szczególnego przypadku, w którym leczenie olejem rycynowym zakończyło się powodzeniem, zamiast dostarczać rozległych i dokładnych danych. Są to często raporty dotyczące reakcji alergicznych, takie jak:

  • wysypki skórne,
  • obrzęk,
  • swędzenie.

Każdy, kto doświadczy reakcji alergicznej na olej rycynowy, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Podrażnienia skóry i rozwój wysypki to najczęściej zgłaszane działania niepożądane.

Podsumowanie

Stosowanie oleju rycynowego jest przydatnym i niedrogim sposobem na promowanie zdrowia skóry, a może mieć szczególne korzyści dla skóry twarzy.

Jednak wiele dowodów leżących u podstaw tych korzyści nie zostało jeszcze uznanych za rozstrzygające i konieczne będzie przeprowadzenie większego zakresu badań naukowych w celu określenia pełnych korzyści z jego stosowania.

Olejek ten można kupić praktycznie w każdej aptece i w większości sklepów internetowych z kosmetykami naturalnymi. Uznaje się, że jest stosunkowo bezpieczny, ale może powodować pewne skutki uboczne, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu na twarzy i skórze ciała.

Skóra na diecie

0
dieta
Dieta ma ogromny wpływ na naszą skórę

Im jesteśmy starsi, tym więcej kłopotów sprawia nam nasza skóra. Wypryski, plamy barwnikowe, egzemy czysto są spowodowane brakiem substancji odżywczych. Dzięki odpowiedniej diecie lub suplementacji można się ich pozbyć.

Skóra pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, ale kilka innych organów – serce, mózg, płuca czy nerki – jest jeszcze ważniejszych, więc to one są w pierwszej kolejności zaopatrywane w substancje odżywcze. Skóra jest na samym końcu tej „kolejki” i płaci za to wysoką cenę. Jeśli przez dłuższy czas jest niewystarczająco dobrze odżywiana, pojawiają się kłopoty.

Dieta seniora

Lekarze twierdzą, że skóra seniorów, która często pokryta jest różnego rodzaju zmianami, to efekt złej diety stosowanej przez długie lata. Kilkudniowy brak witaminy C w naszym menu nie wyrządzi widocznej szkody komórkom skóry, ale jej kilkuletnie niedobory skutkują osłabieniem włókien kolagenowych, a to wpływa na pogorszenie sprężystości skóry. Badania przeprowadzone kilka lat temu wykazały, że większość naszych rodaków cierpi na niedobory witaminy C. Zimą, wczesną wiosną i późną jesienią nasza dieta pokrywa zaledwie jedną trzecią, a czasami nawet jedną czwartą dzien­nego zapotrzebowania na tę witaminę. W pozostałych porach roku jest nieco lepiej, zjadamy wtedy więcej owoców i jarzyn.

Być może dlatego cera pięćdziesięcioletniej Polki wygląda gorzej niż jej rówieśniczki znad Sekwany, która nie wyobraża sobie posiłku bez dodatku jarzyn będących bogatym źródłem wszystkich witamin i minerałów, w tym witaminy C.

Kwiat starości

Witamina E jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjo­nowanie całego organizmu.Tymczasem u większości z nas odnotowuje się niedobory także tej witaminy. Powodem może być m.in. moda na dietę beztłuszczową, która ułatwia odchudzanie. A witamina E przyswajalna jest tylko wówczas, gdy dostarczymy ją organizmowi razem z tłuszczem. Dorosły człowiek powinien codziennie spożywać około 20 mg witaminy E (w formie posiłków). Palacze i kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną potrzebują jej jeszcze więcej. Tymczasem I łyżka oliwy zawiera niewiele ponad I mg tej witaminy, olej słonecznikowy – 5 mg, a garść migdałów – 7 mg. Można ją znaleźć także w mango (I owoc – 2 mg), szpinaku (I szklanka – 5 mg) czy w awokado (1 owoc – 4 mg). Przyglądając się tej liście, większość z nas przyzna, że zjada za mało produktów bogatych w witaminę E. I dlatego, jak twierdzą dermatolodzy, większość z nas po pięćdziesiątce

dostrzega na skórze dłoni, twarzy i dekolcie plamy, popularnie nazywane „kwiatem starości”. Bardzo trudno jest się ich pozbyć, niewielką poprawę przynosi smarowanie zmian barw­nikowych właśnie witaminą E. Łatwiej jest zapobiegać tym szpecącym zmianom, stosując odpowiednią dietę lub suplementując witaminę E. Aby wzmocnić jej działanie, potrzebny jest także dodatek miedzi, która m.in. warunkuje prawidłową pracę komórek tworzących barwniki w skórze. Im wcześniej zadbamy o odpowiednią ilość tych składników w codziennej diecie, tym łatwiej uchronimy się przed „kwiatem starości”.

Brodawki łojotokowe

Innym znamionami, uznawanymi za symbol starości, są brodawki łojotokowe, popularnie nazywane brodawkami starczymi. Powstają na skutek braku ochrony przed promie­niami słonecznymi. Skłonność do powstawania brodawek łojotokowych jest dziedziczna, tak więc jedni mogą smażyć się na plaży i nie mieć zmian, podczas gdy inni muszą starannie chronić skórę przez cały rok Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, ta ochrona musi być stała, a trudno przed każdym wyjściem na słońce smarować twarz kremami z filtrem. Dlatego dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć skórę przed promieniami słonecznymi od wewnątrz.Taki wewnętrzny „parasol” działa 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Aby go stworzyć, należ w diecie zapewnić stały dopływ beta-karotenu (znajdziemy go w kolorowych warzywach) i witaminy B6 (pirydoksyny, jej źródłem są również warzywa, a zwłaszcza papryka i szpinak), Także kasza gryczana i mięso zawierają tę witaminę, ale w trakcie gotowania, smażenia czy mrożenia tracimy aż 70 proc. jej zawartości. W przypadku witaminy B6 na ogół nie zaleca się suplementacji, ponieważ jej nadmiar jest szkodliwy Natomiast warto zażywać tabletki z beta-karotenem, jeśli w naszej diecie rzadko goszczą kolorowe warzywa i owoce.

Swędzący problem

Wiele osób w starszym wieku narzeka na dokuczliwe swędzenie skóry. Może to być objaw ubogiej diety, w której brakuje niektórych tłuszczów i witamin. Wystarczy do codziennego menu dodać łyżkę oleju z siemienia lnianego, by odczuć poprawę stanu skóry. Olej lniany jest jednym z najbogatszych źródeł kwasów omega-3, których brak może sprawiać, że skóra staje się szorstka i swędząca. Podobne objawy daje niedobór witaminy A, która stymuluje podział komórek, przyspieszając odnowę naskórka. Gdy jej brakuje naskórek staje się cienki i niedostatecznie chroni skórę właściwą. Kurację łagodzącą swędzenie skóry warto wzbo­gacić o cynk, który likwiduje podrażnienia. Konieczne jest te wypijanie większej ilości wody, która „nawilża” od środka. W dużych ilości wody jest jednym z najważniejszych zaleceń kosmetycznych, a im jesteśmy starsi, tym większe znaczenie ma takie nawilżanie od wewnątrz.

Dieta a egzemy

Zdarza się też, że skóra nie swędzi, ale łuszczy się i jest zaczerwieniona. Takie zmiany bywają widoczne wokół skrzydełek nosa, przy brwiach czy u nasady włosów. Zmiany te nazywamy egzemami i także one są objawem braku witamin i minerałów. Dermatolodzy, lecząc tego rodzaju zmiany, często zapisują witaminy z grupy B. Już po kilku dniach suplementacji stan skóry poprawia się. Lepiej jednak po prostu nie dopuszczać do niedoborów witamin z grupy B, a szczególnie witaminy B6. Przy pierwszych oznakach egzemy warto zafundować skórze witaminowe wzmocnienie. Kopalnią witamin z grupy B są drożdże. Przygotowujmy więc z nich maseczkę i napój. Grudkę drożdży wielkości orzecha włoskiego rozcieramy z kilkoma kroplami soku z cytryny i nanosimy na zmienione miejsca na skórze. Po 10 minutach maseczkę zmywamy. Dodatkowo, raz dziennie przez 7 dni, pijemy napój drożdżowy, przygotowany z jednej czwartej kostki drożdży zalanych wrzątkiem. Wysoka temperatura wody jest konieczna, by „zabić” drożdże. Jeśli wypijemy napój z żywych drożdży, grozi nam silny rozstrój żołądka.

Kurację łagodzącą swędzenie skóry warto wzbogacić o cynk, który likwiduje podrażnienia.

 

Autor: Barbara Hołub – „Świat zdrowia”, październik 2017 nr 8 [110]

Cenny olej z nasion Chia

0
olej z nasion Chia
Olejek z ziaren Chia przynosi wiele korzyści zdrowotnych

Olej z nasion Chia staje się prawdziwym hitem wśród naturalnych składników kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Wśród wielu właściwości można znaleźć doskonały wpływ na ochronę i regenerację skóry. Poznajmy jego prawdziwe oblicze.

Bardzo często co jest dobre dla naszego wnętrza, jest także dobre dla zewnętrznego zadbania o zdrowie. Ta prawda jest jak najbardziej prawdziwe w odniesieniu do nasion Chia. Olej z nasion Chia to wspaniały dodatek wielu preparatów do pielęgnacji skóry, ponieważ pomaga zwiększyć nawilżenie skóry, łagodzi swędzenie i wzmacnia funkcje ochronne, redukując zmarszczki i pozostawiając skórę miękką i gładką.

Trochę o składnikach oleju z nasion Chia

Chia ma długą historię stosowania w kulturach Inków i Majów, gdzie były one ważnym źródłem energii, ze względu na wysoką zawartość białka i kwasów omega-3. Aztekowie wykorzystywali je także do wyrobu mąki i oleju.

Dzisiaj, nasiona Chia są doskonałą i bardzo zdrową przekąską dla tych, którzy poszukują w żywności wysokiej zawartości błonnika i dużej ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Posiadają one niskie stężenia sodu i są bogate w przeciwutleniacze, a także są dobrym źródłem potasu, wapnia, żelaza, fosforu i manganu.

Korzyści zdrowotne

Badania wykazały, że nasiona Chia mogą przynosić wiele korzyści dla zdrowia. Wstępne wyniki pokazują, że mogą one pomóc ludziom z cukrzycą kontrolować poziom cukru we krwi. Badania na zwierzętach wykazały również, że dieta bogata w nasiona Chia obniża poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, zwiększając jednocześnie poziom HDL.

Wczesne badania na zwierzętach sugerowały, że Chia hamują wzrost guzów rakowych u szczurów. Ze względu na ich wysoki poziom niezbędnych kwasów tłuszczowych, przyczyniają się również do zwiększenia potencjału umysłowego i wspierania zdrowego układu krążenia.

Korzyści dla skóry

W 2010 roku badano wpływ oleju z nasion Chia na pacjentów ze schyłkową chorobą nerek lub cukrzycą, którzy mieli bardzo suchą i swędzącą skórę. Miejscowe stosowanie preparatu zawierającego olej z nasion Chia trwało  przez 8 tygodni. Pod koniec okresu badań, badacze zaobserwowali znaczącą poprawę nawodnienia skóry i zmniejszenie swędzenia skóry u wszystkich pacjentów, którzy stosowali olej z nasion Chia. Zauważyli również, że funkcja bariery ochronnej skóry i zdolność skóry do utrzymania wody uległa poprawie.

Olej z nasion Chia jest uważany za najbogatsze roślinne źródło kwasów tłuszczowych omega-3 występujące w przyrodzie, oferując więcej niż siemię lniane lub olej rybny. Działają one, aby wspierać tworzenie kolagenu i elastyny, które wspierają strukturę skóry i przeciwdziałają zwiotczeniu. Pomagają także utrzymać odpowiedni poziom wilgoci, która ukrywa drobne linie i zmarszczki, a także łagodzi podrażnienie, suchość i łuszczenie.

Olejek z nasion Chia jest również doskonałym źródłem witaminy B3 i cynku, który pomaga zmniejszyć trądzik. Wiele osób chwali jego przeciwutleniacze, w tym kwas chlorogenowy, kwas kawowy mirycetynę, kwercetynę, kemferol i flawonoidy. Elementy te mają silne działanie przeciw wolnym rodnikom oraz hamują utlenianie tłuszczów w skórze. W rzeczywistości, przeciwutleniacze w oleju Chia okazały się nawet silniejsze niż witamina C i witamina E. Oznacza to, że składniki te pomagają chronić skórę przed wolnymi rodnikami, których działanie wiązane jest z przedwczesnym starzeniem się, a dostają się do organizmu wraz zanieczyszczeniami środowiska i promieniami UV.

Żywokost lekarski nie tylko w pielęgnacji skóry

1
żywokost lekarski
Żywokost lekarski to wspaniałe zioło do pielęgnacji skóry

Żywokost lekarski, należący do rodziny roślin Boraginaceae, posiada bardzo długą tradycję stosowania w leczeniu dolegliwości dermatologicznych, a także bólu kręgosłupa i leczenia złamań kości. Również dzisiaj wraca się często do tego wspaniałego zioła, które od wieków ceniono w medycynie ludowej.

Żywokost lekarski to bardzo popularne w medycynie ludowej zioło, które wykorzystywano do leczenia chorób skóry, złamań kości oraz zwichnięć stawów. Najbardziej popularne są dwa gatunki tej rośliny S. asperum (żywokost kłujący) i S. uplandicum (żywokost rosyjski), które zawierają bardzo wysokie poziomy echimidiny, będącej jedną z bardziej silnych alkaloidów. Poznajmy najważniejsze właściwości, zastosowania i zagrożenia stosowania żywokostu lekarskiego.

Ogólna charakterystyka żywokostu lekarskiego

Żywokost lekarski rośnie obecnie we wszystkich umiarkowanych regionach świata, w tym w Europie, zachodniej Azji, Ameryce Północnej i Australii. Zioło to jest byliną, która dorasta do ok. jednego metra, tworząc gęste liście oraz różowe lub fioletowe kwiaty. Rozwija się w wilgotnych, bagnistych miejscach, jej korzenie mogą dochodzić nawet do kilku metrów, dzięki czemu może mieć lepszy dostęp do wody i cennych minerałów. Liście i kwitnące wierzchołki są zbierane latem. Korzeń zbiera się wiosną i jesienią, kiedy poziom alantoiny jest najwyższy.

Historia wykorzystywania żywokostu

W czasach starożytnych, kąpiele z żywokostem były popularne przed ślubem, w celu naprawienia błony dziewiczej panny młodej, a tym samym przywrócenia dziewictwa.

Od ok. 400 r.p.n.e. greccy lekarze wykorzystali żywokost lekarski do zatrzymywania krwawienia, leczenia problemów z oskrzelami, a także do leczenia ran i rehabilitacji złamanych kości.

Podczas irlandzkiego głodu ziemniaczanego w 1840 roku, Anglik Henry Doubleday nabrał przekonania, że ​​świat może być pozbawiony głodu i cierpienia, dzięki wykorzystaniu właśnie żywokostu. Założył organizację charytatywną na badania upraw tej rośliny i wykorzystania jej właściwości. Do dziś nadal publikuje się broszury i książki na temat żywokostu.

W wielu regionach świata żywokost lekarski wykorzystywany jest do leczenia ran i innych dolegliwości, począwszy od uporczywych owrzodzeń po złamane kości.

Kluczowe działania żywokostu lekarskiego

  • zapobieganie stanom zapalnym,
  • proliferacja komórek,
  • łagodzenie podrażnień,
  • gojenie ran, kości i chrząstek.

Kluczowe składniki aktywne żywokostu lekarskiego

  • alantoina – aż do 4,7%, głównie w kwitnących wierzchołkach rośliny,
  • inulina,
  • śluz – 29% głównie fruktany,
  • składniki odżywcze – wapń, potas, fosfor, witamin A, B12, C, białka,
  • kwasy fenolowe, m.in. kwas rozmarynowy,
  • saponiny steroidowe,
  • toksyczne alkaloidy, w tym pyrrolizidines.

Podstawowe lecznicze składniki żywokostu

Wśród składników czynnych żywokostu jest alantoina, będąca substancją pobudzającą wzrost nowych komórek, a także kwas rozmarynowy, który ma działanie przeciwzapalne. Z kolei śluz jest substancją żywicowatą, która łagodzi podrażnienia tkanek.

Alantoiny przyśpieszają regenerację kości, chrząstek i komórek mięśniowych. Korzenie żywokostu zawierają około dwa razy tyle allantoiny, co liście. Farmaceuci mogą dodać alantoinę do maściach i kremów, dla zwiększenia właściwości leczniczych dla skóry.

Lecznicze działanie żywokostu

Okłady wykonane ze świeżych liści żywokostu stosuje się do pielęgnacji szorstkiej skóry, bólów stawów, owrzodzeń, oparzeń, skaleczeń, skręceń i zmniejszania obrzęków wokół złamań. Można je również stosować na drobne pęknięcia kości, np. żeber, które nie byłyby nie były leczone w inny sposób.

  • Okłady z korzenia żywokostu sporządzane ze mielonego proszku, do którego dodaje się niewielką ilość wody, a następnie miesza do powstania pasty, która może być używana na oporne rany i krwawiące hemoroidy.
  • Kremy żywokostowe są wykorzystywane do rehabilitacji kości i uszkodzeń mięśni, w tym choroby zwyrodnieniowej stawów.
  • Olej z żywokostu jest używany na artretyczne zmiany stawów, stłuczenia, skręcenia i inne urazy.
  • Nalewki z korzenia żywokostu stosuje się do leczenia trądziku.
  • Maści z liści żywokostu są używane na siniaki i zadrapania.

Więcej informacji o leczniczym działaniu ostropestu można znaleźć w serwisie olej.edu.pl. Polecamy lekturę!

Tradycyjne zastosowania żywokostu lekarskiego

Liście żywokostu lekarskiego mogą być suszone, rozdrabniane i zmieszane z wodą, olejem, lub miąższem aloesu, w celu wytworzenia maści lub pasty, które mogą być użyte zewnętrznie w celu aktywacji gojenia chorób skóry, zmniejszenia stanów zapalnych i infekcji. Zmiażdżone zioło stosowane jest do leczenia poszkodowanej kończyny, po urazach załamania lub zwichnięcia. Zawarta w żywokoście alantoina jest wchłaniana przez skórę i umożliwia szybszą rehabilitację. Przygotowywany z niego kompres stosowany był często bezpośrednio do skręconą kostka, co pozwalało znacząco zmniejszyć skutki obrażenia.

Balsam lub roztwór z żywokostu lekarskiego przygotowywano przez zanurzenie liści zioła w gorącej, ale nie wrzącej wodzie, a następnie stosowano go na różnego typu otarcia w celu łagodzenia podrażnień.

Suszone korzenie mogą być mielone i rozpuszczane się w gorącej wodzie w celu wytworzenia śluzu, które był pomocny w leczeniu wrzodów skórnych, jak również otwartych odleżyn, opornych na inne formy leczenia. Mimo, że korzeń ma podobne właściwości jak liście, to wydaje się być bardziej silny w działaniu, dlatego lepiej nadaje się do leczenia owrzodzeń żylaków.

Połączenie tanin i śluzu żywokostu pomaga łagodzić siniaki i zadrapania

Liście żywokostu lekarskiego stosowane zewnętrznie mogą być użyteczne w przypadku owrzodzeń skóry, gojenia przewlekłych odleżyn i innych problemów dermatologicznych. Mogą również przyśpieszać gojenie drobnych oparzeń, egzemy, łuszczycy, łagodzić ukąszenia pszczół i innych insektów, a także w leczeniu infekcji gronkowca skóry oraz grzybicy stóp. Okład z żywokostu może być wykonany ze świeżo posiekanych liści i stosowany bezpośrednio na ranę, a następnie przykryty cienką warstwą bandaża. Taki zabieg powinien być powtarzany codziennie, a rana oczyszczona wodą i łagodnym mydłem. Obszar ten może być najpierw oczyszczony z użyciem nadtlenku wodoru, jeśli obecna jest infekcja.

Zastrzeżenia i przestrogi

Zastosowanie żywokostu lekarskiego jest w wielu krajach ograniczone, w szczególności w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i Niemczech, głównie z powodu zawartości toksycznych alkaloidów pirolizydynowych. Związki te mają bardzo negatywny wpływ na wątrobę, nawet gdy żywokost stosowany jest zewnętrznie. Jednakże, nie jest do końca jasne, czy są one toksyczne w kontekście całej rośliny, czy tylko ich wybranych części. W niektórych częściach rośliny obecność alkaloidów jest śladowa, jak również nie stwierdzono ich obecności w próbkach suchych części nadziemnych.

Najwyższe stężenia alkaloidów pirolizydynowych obserwuje się w korzeniu rośliny, gdzie można ich znaleźć prawie dwukrotnie więcej niż w częściach naziemnych. Z tego powodu korzystanie z korzenia w sposób doustny nie jest zalecane. Należy zauważyć, że szwedzcy naukowcy ustalili, że alkaloidy te są niszczone podczas dokonywania wywaru z części zielonych żywokostu. Niepokojące objawy mogą nie pokazać się nawet przez kilka miesięcy po użyciu, jednak uszkodzenie wątroby może wystąpić już w ciągu tygodnia. Liście żywokostu powodowały również raka u zwierząt doświadczalnych.

Dermatologiczne korzyści ze stosowania oleju makadamia

0
olej makadamia
Olej makadamia można stosować w codziennej diecie i pielęgnacji skóry

Olej makadamia to wspaniały kosmetyk naturalny oraz składnik diety, zapewniający skórze wiele właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Można go stosować zarówno w diecie, jak i bezpośrednio na skórę ciała. Sprawdźmy jego właściwości i zastosowanie.

Niezależnie od tego, czy będzie on składnikiem przygotowywanych potraw, sałatek, czy spożywany bezpośrednio olej z orzechów makadamia daje wiele korzyści upiększających dla skóry. Poza swoimi zaletami nawilżającymi olej z orzechów makadamia składa się ze składników odżywczych bogatych w przeciwutleniacze, a także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. To właśnie one chronią skórę i pomagają w gojeniu się oparzeń słonecznych oraz innych uszkodzeń skóry. Dodatkowym bonusem jest to, że olej makadamia naśladuje naturalny olej wytwarzany przez skórę. Dzięki temu idealnie sprawdzi się do zachowania naturalnego blasku skóry.

Co to jest olej makadamia?

Jak sama nazwa wskazuje olej z orzechów makadamia, powstaje z orzechów makadamia. Roślina ta pochodzi z Australii, ale jest uprawiana w klimacie umiarkowanym, na przykład na Hawajach i w Kalifornii. Orzechy makadamia były składnikiem diety dawnych Aborygenów Australijskich. Orzechy te są bogate w składniki odżywcze z wysokim poziomem selenu, cynku i kwasów tłuszczowych. Składniki te wpływają na zdrowie serca, co sprawia, że ciało efektywniej spala tłuszcz. Plemiona Aborygenów orzechy makadamia używali jako kosmetyki i produkty spożywcze.

Olej makadamia upiększa skórę od wewnątrz

Orzechy makadamia można cały czas spożywać. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym korzystnie wpływają na całej ciało, w tym również na skórę. Makadamia zawiera około 80% tłuszczów jednonasyconych, w tym kwas oleinowy. To właśnie on chroni przed chorobami serca i obniża poziom cholesterolu. Olej makadamia jest również bogatym źródłem kwasu polmitolejowego, który wspiera zdrowie błony komórkowej, nawilża skórę, a także wspomaga gojenie się ran. Spożywając niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, można zminimalizować choroby skóry. W tym łupież, suchość skóry, suchość włosów, a także łamliwość paznokci.

Aktualne korzyści z olejku z orzechów makadamia

olej makadamia
Kosmetyczny olej makadamia marki Nacomi

Chociaż olej z orzechów makadamia jest gruby i wydaje się tłusty, to jednak łatwo się wchłania w skórę, nie pozostawiając tłustej warstwy na niej. Wykorzystywać olej z orzechów makadamia w miejscach, które potrzebują nawilżenia. Dodatkowo ujędrni on skórę, a także zachowa jej młodzieńczy blask. Ilość naturalnie występującego w skórze kwasu polmitolejowego obniża się z wiekiem. Stosując olej z orzechów makadamia, przywróci się naturalną ilość kwasu polmitolejowego w skórze. Utrzyma skórę napiętą, co zmniejsza ryzyko występowania zmarszczek.

Jak korzystać z olejku z orzechów makadamia na skórze?

Ten uniwersalny olej z orzechów makadamia można wcierać bezpośrednio w miejsca objęte problemem. Zalicza się do nich oparzenia słoneczne, a także suche plamy. Olejek z orzechów makadamia łagodzi i nawilża skórę. Można również wykorzystać go do stworzenia maski na twarze lub w mieszance olejów. Na przykład wymieszać jedną część oleju z orzechów makadamia z równą częścią oleju z pestek winogron. Dodać dwie części migdałów i oleju z pestek moreli. Dodać również kilka kropel oleju jojoba i z marchwi. W ten sposób można zrobić własny krem rewitalizujący dla ciała. Dodać olej makadamia do zmielonych orzechów, by nadać aromatu mieszance. Można również zmieszać kilka kropli ulubionego olejku z olejkiem z orzechów makadamia i w ten sposób wykonać pachnącą mieszankę, która będzie odżywiać i chronić skore.

Olej arganowy a leczenie trądziku

0
olej arganowy
Olejek arganowy doskonale nadaje się do zwalczania trądziku

Olej arganowy to nie tylko wspaniały składnik dietetyczny, ale również skuteczny i w pełni naturalny preparat dermatologiczny i kosmetyczny. Stosuje się go coraz częściej w czystej postaci, również do zwalczania trądziku. Nierzadko stanowi także cenny składnik INCI wielu kosmetyków naturalnych.

Olej arganowy w leczeniu trądziku jest jedną z najbardziej skutecznych, naturalnych metod. Na obecnym rynku kosmetycznym istnieje kilka metod leczenia trądziku.  Wśród tych zabiegów, olej arganowy jest jednym z produktów, które wyróżniają się. Aby w pełni zrozumieć, jak olej arganowy działa, ważne jest, aby najpierw dowiedzieć się, jak rozwija się trądzik.

Mechanizm powstawania trądziku

Ludzka skóra ma swój własny naturalny olej zwany sebum. Łój ten wytwarza się w gruczołach łojowych, które znajdują się pod powierzchnią skóry, zazwyczaj przy mieszkach włosowych. Działa, jako powłoka ochronna, ale okazuje się być pokarmem dla bakterii, która powodują trądzik. Wytwarzanie zbyt wiele łoju stanowi idealną pożywkę dla bakterii, prowadząc do rozwoju trądziku, zaskórników i wyprysków.

Olej arganowy w pielęgnacji skóry

Olej arganowy pomaga w regulacji produkcji sebum, zatrzymując rozwój bakterii powodujących trądzik. Nie tylko obniża wytwarzanie sebum, ale także jest bogaty w witaminę E i ma właściwości przeciwzapalne, które są bardzo skuteczne w leczeniu trądziku. Witamina E to idealny pokarm dla skóry, ponieważ pomaga w naprawie uszkodzonych tkanek i komórek. Ponadto, olej arganowy eliminuje ślady i blizny po trądziku, pozostawiając skórę gładką i bez skazy. Olej ten powinien być stosowany w sposób regularny do dotkniętego obszaru, w celu osiągnięcia pożądanych wyników. Ponadto olej arganowy jest również przydatny w leczeniu wyprysku.

Olej arganowy otrzymywany jest z orzechów drzewa arganowego z Maroka. Olej ten jest bogaty w karoten i związki fenolowe, które zapewniają właściwości antyoksydacyjne. Jest również bogaty w zdrowe tłuszcze (omega 3 i 6), które odgrywają ogromną rolę w skórze, dla jej elastyczności i młodszego wyglądu.

Ta forma leczenia trądziku, to także sterole – te pomagają w utrzymaniu zdrowych błon komórkowych w skórze. Związek ten działa poprzez pobudzanie metabolizmu skóry i zmniejszenie stanu zapalnego.

Wartości odżywcze oleju arganowego uzyskanego bezpośrednio nie zawsze są identyczne z produktami, które są dostępne na rynku. Jeśli zdecydujesz się na zakup rafinowanego oleju arganowego, jego wartość odżywcza będzie znacznie mniejsza niż w uzyskiwanym bezpośrednio, tradycyjną metodą, z drzewa arganowego z Maroka. Jest to spowodowane faktem, że proces rafinacji polega na bieleniu i ogrzewaniu, które zabija większość substancji odżywczych sprawiających, że olej ten jest cenny dla skóry. Lepszym rozwiązaniem jest tłoczony na zimno i całkowicie czysty olej arganowy. Opcja tłoczenia na zimno jest bardzo skuteczna, ponieważ jest on poddawany obróbce w minimalny w sposób.

Produkty, które zawierają czysty olej arganowy mają najlepsze rezultaty dla osób cierpiących na trądzik. Tak długo, jak będą regularnie stosowane, użytkownik będzie doświadczać pozytywnych zmian w wyglądzie skóry. Więcej informacji o kosmetycznych zastosowaniach olejku arganowego dowiesz się na stronie: eKosmetyczki.pl

Jak używać oleju arganowego?

Przed zastosowaniem tego oleju, umyj ręce wodą z użyciem łagodnym mydłem. Brudne ręce uczynią olej mniej skuteczny. Po upewnieniu się, że ręce są czyste, należy umieścić dwie krople oleju na dłoniach i delikatnie masować go na swojej twarzy. Wysoka moc penetracja oleju gwarantuje, że będzie wchłaniany przez skórę prawie natychmiast.

Olej arganowy należy stosować dwa razy codziennie; rano i wieczorem. W ten sposób użytkownik może korzystać ze wszystkich korzyści, jakie przynosi. W normalnych warunkach, trądzik całkowicie można wyleczyć po upływie 21-dniowego stosowania. Dla niektórych osób, może przeciągnąć się to nawet do 2 miesięcy.

Olej arganowy w leczeniu blizn potrądzikowych

W niektórych przypadkach, trądzik może tworzyć blizny na skórze. Prowadzi to do odbarwienia i kładzie się cieniem na wygląd skóry. Normalnie blizny te pozostają bardzo długo, zanim znikną. Badania kliniczne wykazały, że gdy olej arganowy jest stosowany codziennie, bez przerwy, zmniejsza występowanie blizn na skórze. Jest to możliwe dzięki witaminie E i niezbędnym nienasyconym kwasom tłuszczowym (omega 3 i 6) w nim zawartych. Pod warunkiem, że olej jest prawidłowo stosowany, blizny znikną po kilku tygodniach.

Korzyści ze stosowania oleju arganowego

Olej arganowy ma klinicznie dowiedzioną skuteczność w leczeniu trądziku, a w odróżnieniu od innych środków na receptę, ponieważ jest on uzyskiwany z naturalnych składników, jest bezpieczny w użyciu i bez skutków ubocznych.

Olej ten jest łatwy w użyciu. Korzystanie z niego wiąże się z prostym procesem aplikacji na twarzy. Ułatwia on zrównoważoną produkcję sebum i oczyszczanie porów skóry, a tym samym pozwala pozostać jej wolną od trądziku w sposób naturalny.

Z powyższych punktów, to łatwo zrozumieć, dlaczego olej arganowy jest popularny i bardzo korzystny w pielęgnacji skóry. Niemniej jednak, zanim zdecydujesz się skorzystać z tej formy leczenia skóry, zaleca się, aby skonsultować się z lekarzem, szczególnie, jeśli cierpisz na trądzik, przez długi okres czasu.

Dziurawiec zwyczajny – wyjątkowy ziołowy lek

0
dziurawiec
Dziurawiec to wspaniałe zioło o właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych

Dziurawiec to wspaniałe zioło, które wykazuje wiele cennych właściwości zdrowotnych. Wykorzystuje się je już od wieków, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Przedstawiamy najważniejsze zastosowania tego zioła.

Ziele dziurawca stosuje się jako lek od wieków. Potwierdzone jest jego zastosowanie zielarskie we wczesnych okresach kultur słowiańskich. Nazwa rodzaju Hypericum pochodzi od łacińskiego słowa hiper, czyli „powyżej”, a icum, oznacza „ducha”. Zioło kiedyś wieszało się nad drzwiami w celu odpędzania złych duchów lub było palone dla ochrony i poświęcenia miejsca. Nazwa gatunku Perforatum odnosi się do wielu kropek na spodzie liści rośliny.

Dziurawiec ma wiele zastosowań. Zioło jest stosowane w celu łagodzenia bólu mięśni oraz różnego typu urazów. Zmniejsza także obrzęki i jest stosowane w niektórych preparatach ziołowych do leczenia depresji i stanów lękowych.

Zastosowania dziurawca zwyczajnego

Dziurawiec od dawna stosowany jest w medycynie jako środek przeciwzapalny w przypadku skręceń i stłuczeń. Zioło to również jest wykorzystywane w leczeniu skurczów mięśni i ich napięcia.

Roślina, zwłaszcza jej maleńkie żółte kwiaty, ma wysoką zawartość hiperycyny i innych flawonoidów. Jeśli zgnieciesz pączek między palcami, uwalnia się bordowo- czerwony sok – to dowód zawartości tego flawonoidu. Oleje i nalewki z dziurawca powinny mieć również ten piękny kolor.

Bioflawonoidy działają korzystnie w zmniejszeniu kruchości naczyń krwionośnych i stanów zapalnych organizmu. Ponieważ flawonoidy poprawiają integralność komórek ścian żylnych, dziurawiec jest przydatny w leczeniu nabrzmiałych naczyń. Preparaty z dziurawca zwyczajnego mogą być używane wewnętrznie i zewnętrznie, do różnego rodzaju urazów.

Olej z dziurawca jest również przydatny, gdy stosuje się go na rany i siniaki lub wciera w skręcenia czy żylaki. Po naniesieniu na brzuchu i piersi w czasie ciąży olej może również pomóc uniknąć rozstępów. Miejscowe stosowanie jest przydatne w leczeniu hemoroidów i bolesności oraz obrzęku żył, który może wystąpić w czasie ciąży.

Dziurawiec jest także pomocny w leczeniu niepokoju i napięcia, gdyż działa jako naturalny środek przeciwdepresyjny. Działanie polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Wymagana dawka to trzy gramy proszku z dziurawca dziennie, ale musi on być przyjmowany przez kilka tygodni — czasem kilka miesięcy — zanim odnotuje się pozytywne efekty.

Dziurawiec zwyczajny jest przydatny w bólu miednicy i przy skurczach. Wiele kobiet, które doświadczają lęku, depresji i innych zaburzeń emocjonalnych w okresie menopauzy, może z niego bardzo bezpiecznie korzystać.

National Cancer Institute przeprowadził wiele badań wykazujących, że dziurawiec posiada potencjał w walce z rakiem. W jednym badaniu wykazano, że myszy, którym wstrzyknięto markery białaczki kotów były w stanie zwalczyć infekcję po tylko jednej dawce dziurawca.

Dziurawiec zwyczajny może mieć wiele pozytywnych skutków, jeśli jest stosowany prawidłowo jako preparat ziołowy w leczeniu zaburzeń nastroju i dolegliwości fizycznych. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak korzystać z tego potężnego zioła.

Preparaty i dawkowanie dziurawca

  • Olej z dziurawca: świeże pąki i liście mogą być przekształcane w oleje do stosowania miejscowego lub suszone do herbat i kapsułek. Oleje są wykonane przez moczenie masy surowca z liści i kwiatów w oliwie przez cztery do sześciu tygodni. W przeciwieństwie do większości olejów roślinnych dziurawiec powinien być przetwarzany w bezpośrednim świetle słonecznym.
  • Herbata ziołowa: zalej 2 do 3 łyżeczek dziurawca szklanką ciepłej wody. Pij kilka filiżanek herbaty dziennie.
  • Nalewka: Stosuj 1/2 do 3/4 łyżeczki, co cztery do ośmiu godzin.

Środki ostrożności i ostrzeżenia

Na szczęście, dziurawiec jest bardzo łagodnym ziołem i może być stosowany dość bezpiecznie i nie wykazuje wielu znanych skutków ubocznych. Przy długotrwałym stosowaniu, hiperycyna z dziurawca może uczynić skórę bardziej wrażliwą na światło słoneczne. Po spożyciu dużej ilości zioła mogą nastąpić też ciężkie oparzenia słoneczne i pęcherze. Jednak poza środkami ostrożności przed słońcem, dziurawiec może być użytecznym sposobem łagodzenia dolegliwości mięśni, depresji i lęku.

Olej z dziurawca na rozstępy

Przygotuj młode liście i pąki kwiatowe dziurawca i umieścić je blenderze z oliwą w wystarczającej ilości na ich przykrycie. Po zblendowaniu przelej powstałą masę do słoja.

Pozostaw na słońcu przez trzy do sześciu tygodni. Wstrząsaj codziennie. Kiedy olej stanie się bordowy, przelej go do butelki. Następnie dodaj jedną trzecią jego ilości, w formie czystego oleju z witaminą E, dostępnego w sklepach ze zdrową żywnością. Wmasowuj powstały olej w brzuch lub piersi, raz lub dwa razy dziennie, aby zapobiec rozstępom.

Olej z dziurawca jest również przydatny do stłuczeń i skręceń. Może przyspieszać gojenie i leczyć ból podrażnienie nerwów i urazy ręki, kości ogonowej, łokcia i innych tkanek z dużą ilością nerwów.

Terapeutyczne właściwości czystka

0
czystek
Czystek do doskonały dodatek do wielu kosmetyków naturalnych dla skóry

Czystek (Cistus ladaniferus L)  należy do rodziny roślin czystkowatych, znanych również pod swoją nazwą zwyczajową róży skalnej. Pochodzi z zachodniej części Morza Śródziemnego, a obecnie rośnie głównie w Hiszpanii, Portugalii, południowej Francji, na Sycylii, w Grecji, Algierii i Maroku. 

Krzew czystka osiąga wysokość 2,5 metra, ma zimozielone liście, o lancetowatym kształcie i pięciu płatków kwiatowych o średnicy 5-8 cm. Jego barwa jest zmienna, od czerwieni do kasztanowego u nasady, z otaczającymi żółtymi pręcikami i słupkami. Cała roślina pokryta jest lepką pachnącą żywicą.

Czystek wspaniałym źródłem zdrowia

Czystek szczególnie dobrze nadaje się do klimatu śródziemnomorskiego, gdzie uważany jest za bardzo inwazyjną roślinę, która przejęła duże połacie terenów porolniczych oraz łąk, położonych w górzystych obszarach środkowej Hiszpanii.

Czystek to również popularna roślina ozdobna , uprawiana dla pachnących żywicą liści oraz ładnych i silnie widocznych kwiatów. Występująca na liściach olejo-żywica, znana jako labdanum, jest powszechnie stosowana w przemyśle perfumeryjnym, głównie ze względu na właściwości utrwalające aromat.

Olej z czystka

Olejek z czystka wytwarzany jest przez destylację parą wodną z liści i gałęzi rośliny. Posiada lepki i pomarańczowy kolor, ze świeży i delikatnym aromatem.

Olejek czystkowy jest bardzo złożony chemicznie, gdyż zawiera ok. 300 różnych substancji, w większości występujących w ilościach śladowych. W zależności od rodzaju surowca skład oleju jest bardzo zmienny i nie ma wyraźnie określonych chemotypów. Zwykle jednak jest bogaty w alfa i beta-pinen.

Właściwości terapeutycznie czystka

czystek
Herbata z czystka posiada wiele właściwości zdrowotnych

Olejek z czystka ceniony jest za właściwości ściągające, hemostatyczne i oraz zdolność leczenia ran. Uznaje się, że jest szczególnie korzystny dla skóry dojrzałej, z licznymi bruzdami i zmarszczkami, jak również w przypadku hemoroidów, krwawiących dziąseł, ran oraz drobnych wrzodów. Z tego powodu, czystek to bardzo często wykorzystywany składnik aktywny wielu kosmetyków organicznych, przeznaczonych do różnych typów cery, również problematycznej.

Ponadto, czystkowi przypisuje się działanie przeciwwirusowe, bardzo użyteczne w leczeniu ostrych schorzeń górnych dróg oddechowych. Czystek poleca się także w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów oraz stwardnienia rozsianego. W leczeniu problemów psychologicznych olejek wykazuje naturalne właściwości uspokajające, kojące nerwy i przeciwlękowe.

Wykorzystanie czystka w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych

Czystek stosowany jest głównie w postaci olejku lub świeżo parzonej herbaty. Może być stosowany zarówno zewnętrznie , jak i wewnętrznie. Wykazuje doskonałe właściwości w zakresie utrzymania zdrowej i pięknej skóry, również dzięki regularnemu spożywaniu naparów. Herbata z czystka to obecnie jeden z tzw. „superfood”, niezwykle popularnych na całym świecie składników i naturalnych suplementów diety.

  1. Dla skóry dojrzałej

Do 50 ml oleju bazowego, kremu lub żelu dodajemy mieszankę następujących olejków eterycznych – w rozcieńczeniu 2%:

  • 6 kropli olejku z czystka,
  • 6 kropli olejku kadzidłowego,
  • 6 kropli olejku z nasion marchwi,
  • 6 kropli olejku lawendowego,
  • 6 kropli olejku z róży damasceńskiej.

Tak przygotowany preparat należy stosować regularnie na cerze twarzy, szczególnie w miejscach zagrożonych zmarszczkami.

  1. Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów

Do 50 ml oleju bazowego, kremu lub żelu należy dodać poniższe olejki naturalne – w rozcieńczeniu 2%:

  • 6 kropli olejku z czystka,
  • 6 kropli olejku rumiankowego,
  • 6 kropli olejku cyprysowego,
  • 6 kropli olejku eukaliptusowego,
  • 6 kropli olejku lawendowego.

Tak przygotowany preparat należy regularnie wcierać w problematyczne miejsca ciała.

  1. Przy nieustającym niepokoju

Wymieszać niżej wymienione olejki o stosować w nawilżaczu lub podgrzewaczu.

  • 8 kropli olejku z czystka,
  • 8 kropli olejku lawendowego,
  • 8 kropli olejku z drzewa sandałowego,
  • 6 kropli olejku różanego.

Jak widać czystek ma bardzo szerokie zastosowanie zdrowotne, również w zakresie leczenia skóry ciała. Niewątpliwe warto zwrócić uwagę na to zioło, które może nam przynieść bardzo wiele dobrego.

Wyciskanie pryszczy – Dlaczego jest szkodliwe

0
wyciskanie pryszczy
Wyciskanie pryszczy może pozostawić widoczne ślady

Wiele osób nie wie, że wyciskanie pryszczy może być szkodliwe. Nie tylko rozwinąć się może poważniejsza infekcja, ale także pozostać wyraźna blizna. Poznajmy najważniejsze informacje na ten temat.

Przytrafia się szczególnie nastolatkom, które na ich pojawienie się reagują silnym stresem. A przecież właśnie dziś  odbędzie się wyjątkowa domówka. I jak one się na niej pokarzą? Nie ma czasu na inne reakcje. Jedyne co może „pomóc”, to wyciskanie pryszczy. Tak myśli większość nastolatek przerażonych ich powstaniem i nie wiedzą one, że tego typu walka jest naprawdę bardzo szkodliwa.

Skąd się biorą pryszcze?

Bo pojawiają się prawie u stu procent nastolatków. Nie zawsze jest to silny trądzik, czasami objawia się jako pojedyncze krosteczki, które tak czy siak spędzają sen z powiek młodzieży- szczególnie płci pięknej. U chłopców pojawia się niespodziewanie i natychmiast. Rozsiewa się po całej twarzy zajmując jednocześnie policzki jak i czoło oraz nos. U dziewcząt wygląda to trochę inaczej, zwykle pojawiają się na początku pojedyncze wykwity, które stopniowo wzrastają na sile. Dziewczęta myślą, że wyciskanie pryszczy to jedyny sposób na ich unicestwienie.

Czy trądzik to choroba?

Owszem, i co ciekawe należałoby się zastanowić do kogo skierować się w celu jej leczenia? Dermatolog- to pierwsze przychodzi nam na myśl, ale niewielu z nas wie, że trądzik jest chorobą związaną z silnym stresem. Kiedy pojawia się najczęściej? Przed ważnymi wydarzeniami, typu egzamin, matura, testy na studia. Układ nerwowy i skóra „współgrają” ze sobą w sytuacjach stresowych produkując substancje zapalne a te potęgują trądzik.

Czy można go wyleczyć?

Najgorszym co możemy zrobić jest wyciskanie pryszczy. Najlepiej udać się z problemem do dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie. Jak się okazuje istnieje lek, który jest w stanie wręcz natychmiast pozwolić zapomnieć o trądziku. To kuracja izotretynoiną. Nawet najcięższa postać trądziku nie jest jej straszna. Jednak lekarza bardzo nieczęsto ją przepisują. Wolą na początku próbować leczenia antybiotykami – tymi doustnymi, a jeżeli nie widać znaczącej poprawy, decydują się na przykład na wprowadzenie sterydów.

Dlaczego wyciskanie pryszczy jest niebezpieczne?

Przede wszystkim dlatego, że wyciskanie pryszczy trwale uszkadza naskórek. Niestety naprawdę Trudno jest powstrzymać się przed wyciskaniem czy rozdrapywaniem pojawiających się jak grzyby po deszczu krostek, które są okrutnie denerwujące. Robimy to odruchowo, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Chociaż wyciśnięcie niewielkiej krosteczki nie powinno źle wpłynąć na nasz organizm, tak już wyciskając tą ropną, w dodatku silnie zaczerwienioną, możemy nabawić się nieprzyjemnej w skutkach infekcji. Zatem jak radzić sobie z wągrami, skoro wyciskanie pryszczy nie jest wskazane? Można to robić również domowymi sposobami. Wystarczy skorzystać  z pewnego schematu.

Przygotowujemy napar rumiankowy – z gorącej wody. Pochylamy nad nim głowę na kilka minut a kiedy wągry zmiękną, dezynfekujemy je spirytusem. Jeżeli ich główki są czarne, a same pryszcze są „otwarte” można spróbować je delikatnie oczyścić.

Czy przy trądziku należy stosować jakieś diety?

Na pewno trzeba unikać niektórych produktów. Wprawdzie nie należy odmawiać ich sobie całkowicie, ale na przykład czekolada, nabiał czy też ostre przyprawy mogą nasilać jego objawy. W jaki sposób zauważyć, co akurat u nas wywołuje silną reakcję? Trzeba wykonać specjalny test. Wystarczy na jakiś czas odstawić podejrzane produkty by po tygodniu do nich powrócić. Jeżeli zmiany na skórze się nie zaostrzą, to znaczy, że dany produkt nie wywołał niepożądanej reakcji i nie musimy z niego rezygnować ani też ograniczać jego spożywania.

Olej z awokado – Korzyści dla zdrowia i wyglądu skóry

0
olej z awokado
Olej awokado można spotkać w wielu kosmetykach naturalnych

Olej z awokado to jeden z tych wspaniałych składników diety, które znajdują zastosowanie także w kosmetyce. Posiada liczne właściwości zdrowotne i zastosowania w zwalczaniu dolegliwości dermatologicznych. Poznajmy jego najważniejsze cechy.

Olej z awokado, pochodzący z owoców awokado, to prawdziwy zestaw witamin i składników odżywczych, które są bardzo korzystne dla naszej skóry. Od białek i tłuszczów do steroli, przeciwutleniaczy, lecytyny i potasu – ilość składników odżywczych w tym oleju jest po prostu niezliczona. Właśnie dlatego stanowi on podstawę wielu kompozycji pielęgnacyjnych kosmetyków naturalnych i organicznych.

Zwiększa zdolność skóry do produkcji kolagenu

Kolagen to najważniejszy element pracujący w celu zapewnienia, by skóra pozostała jędrna, gładka i odmłodzona. Gdy stosujemy naturalny olej z awokado na skórę, wyzwala on właśnie produkcję kolagenu, przyczyniając się do polepszenia jej kondycji zdrowotnej i wyglądu. Ponadto chroni przed zmarszczkami mimicznymi i innymi objawami starzenia się. Ze względu na skład chemiczny, olej awokado posiada znaczną zdolność do zatrzymywania nawilżenia w skórze, co jest bardzo pomocne w przypadku suchej cery. Poza tym zachęca tkanki do pozostawania elastycznymi i miękkimi, dzięki czemu skóra wygląda młodziej i atrakcyjniej.

Doskonale nawilża skórę

Jedną z najważniejszych korzyści oleju z awokado dla skóry, jest jego zdolność do łagodzenia suchości i swędzenia. Olej jest łatwo wchłaniany przez skórę i może działać jako doskonały środek nawilżający. Często stanowi on jeden z podstawowych składników kremów i balsamów nawilżających, przeznaczonych do wszystkich typów skóry.

Skutecznie wzmacnia skórę głowy

Pomaga zmniejszyć intensywność skaz skórnych, spowodowanych przez promieniowanie UV. Olej z awokado zapobiega również różnych chorobom skóry głowy, zapewniając włosom znacznie lepsze warunki do wzrostu. Gdy stosuje się go regularnie może pobudzać wzrost włosów i poprawić ich strukturę.

Przeciwdziała chorobom skóry

Olej z awokado można stosować w leczeniu chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca. Doskonale przyspiesza gojenie się ran i oparzeń, a także łagodzi i leczy kontaktowe zapalenia skóry. Stanowi samoistny preparat dermatologiczny, który sprawdza się przy wielu dolegliwościach skórnych.

Jak korzystać z olejku awokado

  • Zewnętrznie: Olej awokado może być stosowany jako środek nawilżający do twarzy, dodawany do kąpieli, masek na twarz, stosowany miejscowo na plamy starcze, jak i miejscową suchość skóry. Choć procedura aplikacji może się różnić w zależności od zastosowania, należy spłukać olej ciepłą wodą i pozostawić skórę do wyschnięcia. Ludzie, którzy są uczuleni na olej z awokado powinni zaprzestać używania miejscowego. W celu ustalenia, czy jesteś uczulony, nałóż kilka kropli na skórę i sprawdź reakcję organizmu.
  • Wewnętrznie: Korzyści ze stosowania oleju z awokado można również zapewnić sobie przez spożywanie owoców w całości lub w formie smoothie. Można również rozważyć dodawanie owocu do koktajlów lub sałatki. Badania pokazują, że awokado jest korzystne dla zdrowia serca, reguluje poziom cukru we krwi i chroni przed rakiem.

Korzyści z awokado dla skóry jest bardzo wiele, ale konieczne jest, aby kupić olej, który jest nieoczyszczony i organiczny. W ten sposób można w pełni zoptymalizować korzyści, jakie ma nam do zaoferowania. Można rozważyć mieszanie oleju z czosnkiem i oliwą z oliwek, szczególnie podczas używania go do gotowania.

Źródło: http://ekosmetyczki.pl/kosmetyki/olej-z-awokado/

- Advertisement -

Recent Posts